Haftanın Özeti: 151

11 - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

İsviçreli ABB şirketinin robot orkestra şefi YuMi, İtalya/Pisa’da ilki düzenlenen Uluslararası Robotik Festivali’nde İtalyan Tenor Andrea Bocelli’ye aralarında Verdi’nin Rigoletto operasında yer alan ünlü La Donna e’mobile’nin de yer aldığı üç parçada eşlik etti. Orkestra Şefi Andrea Colombini provalar sırasında insansı robot YuMi’nin kollarını hareket ettirerek doğru hareketleri ezberlemesini sağladı.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Dijital müzik 20. yaşında.[/inlinetweet] 1997 yılında Capital Records‘un Duran Duran‘ın Electric Barbarella adlı şarkısı dijital müziğin başlangıcı olmuş ve 99 Sent’lik satış fiyatı aynı zamanda bu sektörün yeni standardını oluşturmuştu.

‘2017 yılında Dünya’daki yaşamı ve kültürü temsil etmesi için ne yaratırdınız?’ sorusuna cevap arayan ‘Projects of Earth’ dünya çapında 120’den fazla sanatçı, tasarımcı, müzisyenden gelen çalışmaları sergiliyor. Projenin ilham kaynağı 1977 yılında uzaya gönderilen Voyager uzay aracına Dünya’daki yaşamı temsil için yerleştirilen ses kayıtları ve görüntüler içeren altın plaklar. Kickstarter’da yer alan projelerin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün bir sanatseverin kimi zaman kendi yakın çevresindeki etkinlikleri takip etmesi bile  mümkün olmayabiliyor. GalleriesNow‘ın CEO’su Tristram Fetherstonhaugh‘ın yeni uygulaması ArtPassport’la sanat eserlerinin 360 derecelik yüksek çözünürlüklü fotoğrafını bir araya getiriyor. Böylece Google Cardboard ile dünyanın her yerindeki birçok galeriyi ücretsiz görerek üç boyutlu galeri tecrübesi yaşayabiliyorsunuz.

ArtPassport henüz sadece iOS’ta mevcut.

Filistin/ Beytüllahim’de açılan The Walled Off Hotel, ünlü Sokak Sanatçısı Banksy’nin çalışmalarıyla bezenmiş bir sanat oteli. İlk görüşte bunu bir şaka sanmanız muhtemel, nitekim otelin internet sitesindeki ‘Sorular’ kısmında yer alan ilk soru da bunun bir şaka olup olmadığı. Odaları Banksy, Sami Musa ve Dominique Petrin tarafından düzenlenen otel İsrail tarafından inşa edilen güvenlik duvarının hemen yanında yer alıyor ve misafirlerine en kötü manzaraya sahip otel olma sözü veriyor. İçinde hediyelik eşya dükkanı, müze ve sanat galerisi de barındıran otelde konaklayanlar kendilerini eleştirel bir sanat eserinin içinde bulabilir. İlginç bir detay olarak 3 günden fazla konaklamaya izin vermiyor.

Banksy, 2005. #tbt #banksy #palestine #walledoffhotel

A post shared by The Walled Off Hotel (@walledoffhotel) on

Marvel ve Star Wars içerikleri 2019’dan itibaren Disney’in açılacak çevrimiçi video platformu üzerinden yayımlanacak.

Geçen hafta değindiğimiz Colin Trevorrow’un projeden ayrılmasının ardından [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Star Wars: Episode IX, The Force Awakens’ın Yönetmeni J.J. Abrams’a emanet edildi.[/inlinetweet] Projeye senarist ve yönetmen olarak dönüş yapan Abrams ile birlikte filmin çıkış tarihi 20 Aralık 2019 olarak belirlendi.

Daha iyisi bulunana kadar en iyisi bu.

Bu haftaki TED sunumumuzda Sentetik Biyolog Tal Danino, yüzyılın en büyük sıkıntılarından kanseri bakterilerle yenmek için yaptığı çalışmalara değiniyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...