Haftanın Özeti: 150

4 - 10 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

İstanbul Eylül’ün ikinci haftasıyla beraber sanat yağmuruna tutuluyor. Sakıp Sabancı Müzesi’nde Ai Weiwei sergisini ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Contemporary Istanbul‘u ziyaret etmeniz mümkün. Kaçırmayın deriz.

Modern Çin sanatının öncü isimlerinden Ai Weiwei, birçok daldaki üretkenliğiyle tanınıyor. Aynı zamanda anavatanı Çin’de de muhalifliğiyle nam salmış bir kimlik.

2. İstanbul Comics & Art Festival (İstanbul Karikatür ve Sanat Festivali) 8-10 Eylül tarihlerinde St. Joseph Derneği Sosyal Tesisleri, Club Quartier’de gerçekleşiyor. Karikatürist, çizgi roman, animasyon, illüstrasyon, grafiti sanatçısı ve alternatif performans sanatlarını buluşturan festivalde söyleşi, atölye ve animasyon programları yer alıyor. İlgilisine uyarı: Bugün festivalin son günü! Geçen sene nasıl geçmiş merak edenler aşağıdaki videoya bakabilir. 

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Devlet Tiyatroları 2017-2018 sezonuna 3 Ekim’de başlıyor.[/inlinetweet] 40 ila 50 yerli ve yabancı yeni oyunun sergileneceği sezonda oynanacak eserler arasında ‘Godot’yu Beklerken’den esinlenen ‘Godot’yu Beklerken’i Beklerken’, Binboğalar Efsanesi, Anna Karenina, Ölüm Öpücüğü ve Tarık Buğra’nın Osmancık’ı da yer alıyor.

Oyun biletleri temsil tarihinden 13 gün önce bilet gişeleri ve internetten satışa sunulacak.

Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müzik Akademisi’nde piyano eğitimi gören Kaan Turan, İtalya’da düzenlenen ve 17 ülkeden 45 yarışmacının katıldığı Uluslararası Tadini Müzik Yarışması‘nda 11-13 yaş kategorisinde birinci oldu. Haftanın en sevinç ve gurur veren haberi.

Alman Grafik Tasarımcı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Henning M. Lederer ‘The Covers’ projesi ile eski kitap kapaklarını hareketlendiriliyor.[/inlinetweet] Bilim, psikoterapi, felsefe ve sosyoloji gibi alanlarda 20. yüzyılın ortalarında basılmış 91 kitabın kapağını dikkat çekici animasyonlara çeviren Lederer, kimi zaman @montagueprojects Instagram hesabında paylaşılan kitap kapaklarından da faydalanıyor.

Dünya çapında 190 ülkeye [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]e-kitap servisi sunan Kobo, iOS ve Android uygulamalarına sesli kitap hizmeti ekleyeceğini açıkladı.[/inlinetweet] Sesli kitaplar tek tek ya da ayda 10 Dolarlık bir abonelik bedeliyle satın alınabilecek. Bu yeni hizmet 6 Eylül’de Kanada, ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Yeni Zelanda’da uygulamaya girdi. Yeni sunulan sesli kitap hizmeti sadece mobil uygulamada kullanılacak.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Müzisyen ve Oyuncu Charlotte Gainsbourg 17 Kasım’da piyasaya sürülecek albümünden bir kayıt paylaştı.[/inlinetweet] 2010 yılında kaydettiği albümünün ardından müziğe uzun bir ara veren Gainsbourg kayıtla beraber kendi yönettiği bir videoyu da yayımladı.

Geçtiğimiz hafta Michael Jackson‘ın Twitter hesabından paylaşılan bir tweet’te ‘Scream’ adlı yeni bir projeden bahseden kısa bir video vardı. Böylece olası bir yeni albümün sinyalleri verilmiş oldu. Çılgınca dans etmemek elde değil.

Game of Thrones’un 7. sezonu için hazırladığı görsel efektlerle ödül kazanan İspanyol şirket El Ranchito bu sezonda hangi sahnelerde yeşil ekran kullanıldığını ve görsel efektlerin bilgisayarda nasıl yaratıldığını gösteren bir video hazırlamış. Uyarı: Diziyi henüz izlememiş olanlar için keyif kaçırıcı detaylar içerebilir.

Farklı filmlerden aldığı öğeleri bir araya getirerek YouTube’da yayımlayan Antonio Maria da Silva, Quentin Tarantino’nun kült filmi Pulp Fiction’ı (Ucuz Roman) İtalyan yönetmen Sergio Leone’nin Western filmlerinin tarzından esinlenerek yeniden kurgulamış. Bir de bonus var.

26 Eylül’de Londra’da gerçekleştirilecek [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir açık artırmada sinema tarihinde yer etmiş pek çok filmden alınan parçalar satışa sunulacak.[/inlinetweet] Katılmak isteyenler telefon ya da internet üzerinden de açık artırmada yer alabilecek. Satışa sunulanlar arasında Indiana Jones‘un kırbacı, Marty McFly‘ın ayakkabıları, Barbar Conan‘ın kılıcı gibi ikonik parçalar yer alıyor.

Star Wars: Episode IX’ın Yönetmeni Colin Trevorrow’un Lucasfilm ile yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle projeden ayrıldığı açıklandı. Resmi ağızlardan dillendirilmese de Trevorrow’un son filmi ‘The Book of Henry’nin başarısızlığının bu kararda rolü olması da söz konusu.

Trevorrow’un yerini ‘Star Wars: The Last Jedi’ filminin Senarist ve Yönetmeni Rian Johnson’ın alacağı konuşuluyor.

The Hollywood Reporter’ın iddiasına göre [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Apple ve Amazon yeni James Bond filmlerinin dağıtım hakları için Warner Bros ile kapışıyor.[/inlinetweet] Hatta Apple televizyon haklarını da içeren geniş kapsamlı bir anlaşma yapma peşinde. Bond’un imtiyaz haklarının 2 ile 5 milyar Dolar arasında olması bekleniyor.

İkilinin teklif miktarını en az geleneksel film stüdyoları kadar yüksek tuttuğu söyleniyor.

Bu haftaki TED sunumumuz Radyo Sunucusu Celeste Headlee‘den geliyor. Headlee, gündelik hayatta hepimizin derdini çektiği iletişim sıkıntılarının temelinde ‘dinlememe probleminin’ yattığını düşünüyor. Karşımızdaki konuşurken ne dediğini değil; ne cevap vereceğimizi düşündüğümüz bir dünyada sunduğu tavsiyeler kesinlikle kıymetli.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...