Haftanın Özeti: 151

11 - 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Apple, Apple Watch Series 3, AppleTV 4K, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini tanıttı.[/inlinetweet] Apple Watch Series 3, SIM kart destekli ilk Apple saati olacak. iPhone 8 ve 8 Plus iPhone 7’nin performans olarak geliştirilmiş versiyonları olarak hazırlanmış. iPhone X’se Apple’dan uzun zamandır beklenen inovasyon atağını gerçekleştiren bir ürün olarak değerlendirilebilir. Kapsamlı detaylar için haberimize tıklayın. 

Dizüstü bilgisayar piyasasına geçen sene Apple’ın MacBook klonu Mi Notebook Air ile giren [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Xiaomi, bu kez de MacBook Pro’yu klonladığı Mi Notebook Pro’yu duyurdu.[/inlinetweet] Cihaz 15,6 inçlik 1080p çözünürlüklü ekrana, Intel’in 4 çekirdekli i7 işlemcisine, 16 GB’a kadar RAM, 1TB’a kadar SSD kapasitesine sahip. Fiyatı 980 Dolar‘dan başlayacak.

200 bin iPhone kullanıcısının yer aldığı [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir araştırmaya göre daha fazla kullanılan uygulamalar daha mutsuz hissettiriyor.[/inlinetweet] Kişilerin ekran başındaki zamanlarını kontrol eden Moment uygulamasıyla yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre mutsuz kişiler, mutlu olanlardan 2,4 katı fazla zaman harcıyor.

Hollandalı fotoğrafçılık şirketi Impossible Project 10 yıllık bir çabanın ardından Polaroid’i hayata döndürmüş ve yeni modeli I-1’ı geçtiğimiz yıl piyasaya sürmüştü. Bu hafta ismini Polaroid Originals olarak değiştiren şirket ilk kez 1977 yılında piyasaya sürülen OneStep’i de OneStep 2 olarak satışa çıkardı. 100 Dolarlık ürün şimdilik ön siparişte.

8 pozluk kartuşlarıyla Polaroid’in kare başına maliyetiyse 2 Dolar.

Kuzey İrlanda Belfast Kraliçe Üniversitesi ve Almanya Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü‘nden [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]araştırmacılar, dış gezegen gözlemini baş aşağı çevirdi.[/inlinetweet] Yeni yapılan çalışmada Dünya’dan bakarak dış gezegen keşfetmek yerine, en az 9 gezegenin bizim yöntemlerimizi kullanarak Dünya’yı bulabileceği tespit edildi.

Irma Kasırgası ABD’nin Florida eyaletine yaklaştığı sırada Tesla internet üzerinden yaptığı yazılım güncellemesiyle, bölgedeki Tesla markalı araçların menzilini maksimuma çıkardı. Bölgede yer alan ve batarya kapasitesi saatte 60 ya da 70 kilowatt ile sınırlanan Model S ve Model X araçlarının batarya sınırı kaldırıldı. Böylece kasırgadan kaçan müşterilere 50 ile 65 km daha fazla yol alabilme imkanı sunuldu.

Hamburger, bira ya da Amazon ürünleri gönderen drone’ları görünce içinizden ‘bununla her şey taşınır’ dediyseniz listenizden uyuşturucuyu çıkartın. Çünkü aynı fikir yetkililerin de aklına geldi ve pek hoşlarına gitmedi. ABD / Kaliforniya’da esrar kullanımının yasal hale gelmesinin ardından ilgili birimin yeni düzenlemesine göre esrar sadece yetkili kişiler tarafından, otomobil ve kapalı kamyonetlerle taşınabilecek.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İsrail ve Çin 300 milyon Dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.[/inlinetweet] Anlaşmanın amacı İsrail’in çevre dostu teknolojilerini Çin’e transfer etmek.

Melezleme yaparak çiçeğin renginin başka renge dönüştürülmesi genellikle yıllar süren bir işlem. Fakat bilimciler bu süreci neredeyse göz açıp-kapama süresine indirdi. CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini kullanan [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bilimciler, tek bir gen ile oynayarak mor renkli Japon gündüz sefasını tamamen beyaza dönüştürdü.[/inlinetweet] Dolayısıyla yepyeni bir çiçek türü ortaya çıkmış oldu. Japon gündüz sefası normalde mor, pembe veya gül rengi oluyor.

Farelerde beynin derinliklerinde yer alan bir tür nöronun alışkanlıklarda ana denetleyici rolü üstlendiği keşfedildi. Araştırmacılar, alışkanlık edinmenin bir sinir hücresinin etkinliğiyle ilişkili olduğunu ve bu hücreyi kontrol eden bir ilaçla alışkanlığın da durdurulabildiğini gördü. Nadir olmasına rağmen, bu hücre daha fazla bulunan hücreleri de kontrolü altına alarak alışkanlık davranışının oluşmasına etki ediyor. Sıra insanlar üstündeki deneylerde.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Araştırmacılar, bölgesel yağ yakabilen ilaçlı bir deri bandı tasarladı.[/inlinetweet] Bant, bel ve kalça gibi bölgelerdeki istenmeyen yağları yakmak (eritmek) için faydalı olabilir. Ayrıca obezite ve diyabet gibi metabolik bozuklukları tedavi etmek için de kullanılabilecek. Söz konusu ilaçlar öncelikle her biri 250 nanometre (gözle görülemeyecek kadar küçük) olan nanoparçacıkların içine yerleştiriliyor. Deri altındaki yağa ulaşınca da onları vücudun daha kolay yaktığı kahverengi yağa dönüştürüyor. Detaylar aşağıdaki videoda.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Uluslararası Cassini uzay aracı, Satürn’ün yörüngesindeki görevini tamamladı[/inlinetweet] ve dev gezegenle çarpışarak parçalara ayrıldı. Çarpışmanın ardından uzay aracının parçaları eridi ve gezegenin gazlarının arasına yayıldı. 13 yıldır Satürn ve uyduları hakkında Dünya’ya bilgi gönderen uzay aracı, Satürn’ün atmosferine girene kadar çalışmaya ve bilgi göndermeye devam etti.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...