Gen düzenlemesiyle üretilen yeni nesil çiçekler

CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini kullanan bilimciler, tek bir gen ile oynayarak mor renkli Japon gündüz sefasını tamamen beyaza dönüştürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Melezleme yaparak çiçeğin renginin başka renge dönüştürülmesi genellikle yıllar süren bir işlem fakat bilimciler doğru hamleyle çok daha hızlı bir şekilde değişiklik yapabiliyor. CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini kullanan bilimciler, tek bir gen ile oynayarak mor renkli Japon gündüz sefasını tamamen beyaza dönüştürdü.

Japon gündüz sefası normalde mor, pembe veya gül rengi oluyor. Bazılarında da beyaz çizgiler olabiliyor. Bilimciler, çiçeğe rengini veren DFR-B adlı tek bir gene odaklandı. Yapılan deney genetik düzenlemelerin etik olup olmadığına dair tartışmaları alevlendirdi. Genetiği değiştirilen çiçeklerin yeni nesilleri de tıpkı kendilerinden öncekiler gibi beyazdı fakat bazılarında CRISPR-Cas9 yöntemiyle uygulanan DNA’dan eser yoktu.

Anlaşmazlık söz konusu

Bu durum, bu bitkilerin transgenik (gen düzenleme teknikleri kullanılarak ‘yapıldıkları’ için sürece dayalı yaklaşım öyle oldukları sonucuna varıyor) olup olmadığı konusunda belirsizlik yaratıyor. Öte yandan, organizmanın genomunda yabancı DNA olup olmadığına odaklanan ürün bazlı yaklaşım, transgenik olmadıklarını öne sürüyor. Araştırma sonuçları Scientific Reports adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Melezleme yaparak çiçeğin renginin başka renge dönüştürülmesi genellikle yıllar süren bir işlem fakat bilimciler doğru hamleyle çok daha hızlı bir şekilde değişiklik yapabiliyor. CRISPR-Cas9 gen düzenleme yöntemini kullanan bilimciler, tek bir gen ile oynayarak mor renkli Japon gündüz sefasını tamamen beyaza dönüştürdü. Japon gündüz sefası normalde mor, pembe veya gül rengi oluyor. Bazılarında da beyaz çizgiler olabiliyor. Bilimciler, çiçeğe rengini veren DFR-B adlı tek bir gene odaklandı. Yapılan deney genetik düzenlemelerin etik olup olmadığına dair tartışmaları alevlendirdi. Genetiği değiştirilen çiçeklerin yeni nesilleri, tıpkı kendilerinden öncekiler gibi beyazdı fakat bazılarında CRISPR-Cas9 yöntemiyle uygulanan DNA’dan eser yoktu.Yorumunuz: