Bölgesel zayıflama sağlayan bant geliştirildi

Araştırmacılar, vücudun tüm metabolizmasını arttırırken bölgesel yağ yakabilen ilaçlı bir deri bandı tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar, vücudun tüm metabolizmasını hızlandırırken bölgesel yağ yakabilen ilaçlı bir deri bandı tasarladı. Bant, bel ya da kalça gibi bölgelerdeki istenmeyen yağları yakmak için faydalı olabilir. Ayrıca obezite ve diyabet gibi metabolik bozuklukları tedavi etmek için de kullanılabilir. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın bulguları ACS Nano’da yayımlandı.

İnsanlarda iki çeşit yağ bulunuyor; beyaz yağ fazla enerjiyi depolarken kahverengi yağ vücuda ısı sağlamak için yağ yakar. Örneğin; yeni doğan bebeklerde kahverengi yağ daha fazlayken yetişkinlik döneminde kahverengi yağ dokusunun çoğu kaybolur. Araştırmacılar yıllardır erişkinlerin beyaz yağ dokusunu kahverengi yağ dokusuna çevirmek için çalışmalar yürütüyor. Bu sürece ‘browning’ (kahverengileşme) deniyor ve vücut düşük sıcaklıklara maruz kaldığında doğal olarak gerçekleşiyor.

Araştırmacılardan Li Qiang, “Browning sürecine yardımcı olan birkaç ilaç var fakat hepsinin hap ya da iğne şeklinde verilmesi gerekiyor. Vücuda ilaç girince de karın ağrısı veya kilo alma gibi yan etkiler görülebiliyor. Geliştirdiğimiz deri bandı, çoğu ilacı direkt olarak yağ dokusuna ilettiği için bu tür yan etkileri azaltmış oluyor.” dedi.

Acısız bir yöntem

İlaçlar öncelikle her biri 250 nanometre olan nanoparçacıkların içine yerleştiriliyor. (Daha kolay anlaşılması için bir örnek vermek gerekirse; insanın saç teli yaklaşık 100 bin nanometre kalınlığındadır.) Daha sonra nanoparçacıklar onlarca mikroskobik iğnenin bulunduğu deri bandına yerleştiriliyor. Bant cilde temas ettirildiğinde iğneler acısız şekilde vücuda batıp derinin altındaki dokuya ilaç veriyor.

İnsanlarda denenmedi

Bu yeni tedavi obez farelerde denendi. Her bir farenin vücuduna biri ilaçlı diğeri ilaçsız iki bant yerleştirildi. Bantlar toplamda dört hafta boyunca üç günde bir yenilendi. Kontrol grubundaki farelere de iki adet boş bant yerleştirildi. İlaçlı bantların yerleştirildiği farelerin yağ oranında yüzde 20’lik bir azalma olduğu gözlemlendi. Bant henüz insanlarda denenmedi. Araştırmacılar şu anda hangi ilacın ya da ilaç kombinasyonlarının daha etkili olacağı üzerine çalışıyor.

Kaynak: Columbia University Medical Center

Araştırmacılar, vücudun tüm metabolizmasını arttırırken bölgesel yağ yakabilen ilaçlı bir deri bandı tasarladı. Bant, bel ve kalça gibi bölgelerdeki istenmeyen yağları yakmak için faydalı olabilir. Ayrıca obezite ve diyabet gibi metabolik bozuklukları tedavi etmek için de kullanılabilir. İlaçlar öncelikle her biri 250 nanometre (gözle görülemeyecek kadar küçük) olan nanoparçacıkların içine yerleştiriliyor. Daha sonra nanoparçacıklar onlarca mikroskobik iğnenin bulunduğu deri bandına yerleştiriliyor. Bant cilde temas ettirildiğinde iğneler acısız şekilde vücuda batıp derinin altındaki dokuya ilaç veriyor. Bu yeni tedavi obez farelerde denendi. İlaçlı bantların yerleştirildiği farelerin yağ oranında yüzde 20’lik bir azalma olduğu gözlemlendi.Yorumunuz: