Egzersizle ortaya çıkan yağ yakma hormonu

Yeni bir araştırmaya göre, egzersiz yapmak yağ yakmaya sebep olan irisin adlı bir hormon salgılamamızı ve bu sayede zayıflamamızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapılan araştırmalar sonucunda egzersiz yapmanın yağ yakmayı sağlayan ‘irisin‘ adlı hormonu salgılamayı sağladığı keşfedildi. Florida Üniversitesinden Hematopatoloji Profesörü Li-Jun Yang’a göre irisin, obezite ve diyabetle savaşmak için etkili bir yöntem olabilir. Yapılan araştırma, irisin hormonunun insanlardaki yağ dokusu ve yağ hücresi üzerindeki etkisini inceleyen ilk araştırma olma niteliği taşıyor.

Yağ hücreleri azalıyor

İrisin, genlerin ve beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücrelerine çeviren bir protein türünün faaliyetini artırarak ortaya çıkıyor. İrisin, ayrıca bu hücreler tarafından kullanılan enerji miktarını da önemli ölçüde artırıyor, böylece yağ yakılıyor.

Araştırmacılar, göğüs küçültme ameliyatı geçiren 28 hastanın bağışladığı yağ hücrelerini inceledi. İrisin hormonuna maruz bırakılan örneklerde, hücrelerin beş kata kadar küçüldüğü gözlendi. Yang yaptığı açıklamada, “İrisinin beyaz yağ hücresini kahverengi yağ hücresine dönüştürmede olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlamak için insanlardan alınan yağ dokuları kullandık.” dedi. İrisinin yağ hücresi üretimini ortadan kaldırdığı da biliniyor. İncelenen yağ hücreleri arasında, irisinin erişkin yağ hücrelerini yüzde 20 ila 60 arasında azalttığı gözlemlendi.

Kendi kendinizin mucizesi olun

Yang, “Mucizevi bir ilaç icat edilmesini beklemek yerine yaşam stilinizi değiştirerek kendinize yardımcı olabilirsiniz. Egzersiz yapmak daha fazla irisin üretilmesine yol açıyor. Böylece vücudunuzdaki yağ oranı azalıyor, kemikleriniz, kalp ve damarlarınız güçleniyor.” diyor. 2015 yılında Yang’ın ekibi tarafından yapılan araştırmalarda, irisin hormonunun kalsiyum seviyesini artırmak gibi çeşitli faydalarının olduğu da keşfedilmişti.

Kaynak: Futurity

Florida Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre egzersiz yapan kişilerde salgılanan irisin adlı hormon, yağ hücrelerinin yakılmasını sağlıyor. Beyaz yağ hücrelerini kahverengi yağ hücresine dönüştüren bir protein türünün faaliyetinin artmasını sağlayan irisin bu sayede vücuttaki yağ oranının azalmasına katkıda bulunuyor. Araştırmacılar, obezite ve diyabet hastalarının 'mucize' bir ilaç üretilmesini beklemek yerine, düzenli spor yaparak kendi mucizelerini yaratabileceklerini söylüyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği