Endonezya vergi konusunda Google ile anlaştı

Endonezya Maliye Bakanı, bir aylık müzakerenin ardından 2016 yılı için Google ile vergi konusunda anlaşılabildiğini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Endonezya Maliye Bakanı, bir aylık müzakerenin ardından 2016 yılı için Google ile vergi konusunda anlaşılabildiğini açıkladı. Anlaşmazlığın sebebi ise Google’ın hükumete yapması gereken yıllık ödemelerin tamamını vermediğine dair suçlamalardı.

Geçtiğimiz Eylül ayında, kıdemli bir vergi memuru, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisine sahip Endonezya’nın Google’ı geçmişe dönük beş yıllık vergilerle ilgili dava etmeye hazırlandığını ve eğer vergide eksik ödemeler olduğu anlaşılırsa şirkete sadece 2015 yılı için bile 400 milyon Dolar’dan fazla bir fatura kesileceğini belirtmişti.

Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, dün yaptığı açıklamada “2016 yılıyla ilgili olan bir anlaşmamız var. Fakat rakamları açıklayamayız.” dedi. Endonezya, vergi tahsilini arttırarak bütçesindeki açıkları gidermeyi ve büyük bir altyapı programına bütçe ayırmayı planlıyor.

Vergiden kaçınmanın yollarını arıyorlar

Dünyadaki diğer hükumetler de vergiden kaçınan şirketlere yaptırım uygulamanın yollarını arıyor. Google geçtiğimiz yıl, Britanya’nın vergi dairesiyle anlaşabilmek için 164 milyon Dolar vergi ödemesi yapmıştı. Tayland ise internet ve teknoloji şirketleri için vergi tahsili kurallarını katılaştırmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Reuters

Endonezya Maliye Bakanı, bir aylık müzakerenin ardından 2016 yılı için Google ile vergi konusunda anlaşılabildiğini açıkladı. Anlaşmazlığın sebebi ise Google’ın hükumete yapması gereken yıllık ödemelerin tamamını vermediğine dair suçlamalardı. Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, dün yaptığı açıklamada “2016 yılıyla ilgili olan bir anlaşmamız var. Fakat rakamları açıklayamayız.” dedi

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği