Whatsapp Kurucu Ortağı Brian Acton vakıf kuruyor

Whatsapp'ın kurucularından Brian Acton, kendi kar amacı gütmeyen şirketini kurmak için Whatsapp'tan ayrılacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Whatsapp’ın kurucularından Brian Acton, kendi kar amacı gütmeyen şirketini kurmak için Whatsapp’tan ayrılacağını açıkladı. Facebook Whatsapp’ı satın aldığında Facebook bünyesinde çalışmaya başlayan Acton, daha önce Facebook’a başvurduğunda işe kabul edilmemişti. Geçmişte Yahoo’da çalışan Acton, buradan ayrıldıktan sonra Jan Koum ile birlikte Whatsapp’ı kurmuştu. Koum şu anda Whatsapp CEO’su olarak Facebook’ta çalışmaya devam ediyor.

Whatsapp’ta baş mühendis olarak çalışmayı sürdüren Acton’ın özellikle Whatsapp’ın uçtan uca şifreleme adımında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Acton ayrılınca onun konumuna başka bir çalışan getirilmeyecek.

Teknoloji ve iletişim alanında bir girişim

Acton Facebook yönetim merkezinde yapılan bir Whatsapp toplantısında iş arkadaşlarına şirketten ayrılacağını açıkladı. Daha sonra aynı gün içinde Facebook sayfasından da bu haberi yayımladı. Acton gönderisinde şu ifadelere yer verdi: “Bu yaşta bu kadar esnek davranabilecek ve yeni riskler alabilecek pozisyonda olduğum için çok şanslıyım. Yardım kuruluşu, teknoloji ve iletişim alanlarının kesiştiği bir noktada yer alan, kar amacı gütmeyen bir şirket kurmaya karar verdim. Bir süredir üzerinde düşündüğüm bir konuydu ve artık harekete geçmenin zamanı geldi. Önümüzdeki aylarda paylaşacak daha fazla şeyim olacak.”

Acton’ın yeni girişimde neye odaklanacağı henüz tam olarak bilinmiyor ancak başarılı girişimcinin riske atabilecek çok parası olduğu bir gerçek. Forbes’a göre Acton’ın net serveti 6,5 milyar Dolar.

Bu ayrılık, 1,3 milyar kullanıcılı Whatsapp artık gelir elde etmeye hazırlandığı sırada geldi. Şirket bazı kilit pozisyonlara yeni çalışanlar almaya başladı ve bazı kaynaklara göre Whatsapp, şirketlerin müşterileri ile iletişim kurmasını sağlayacak birden fazla kurumsal ürün geliştiriyor. Whatsapp bugüne kadar herhangi bir gelir elde etmedi.

Kaynak: Recode

Whatsapp'ın kurucularından Brian Acton, kendi kar amacı gütmeyen şirketini kurmak için Whatsapp'tan ayrılacağını açıkladı. Acton "Yardım kuruluşu, teknoloji ve iletişim alanlarının kesiştiği bir noktada yer alan, kar amacı gütmeyen bir şirket kurmaya karar verdim." diyerek ayrılık kararını Facebook sayfasından duyurdu. Yeni şirketin hangi alanda faaliyet göstereceği net olarak bilinmiyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği