Continental’ın şartlara uyum sağlayan araç lastiği

Continental, yol güvenliğini ve konforu artırmak amacıyla, ContiSense ve ContiAdapt adında iki yeni lastik teknolojisi konsepti geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Continental, yol güvenliğini ve konforu artırmak amacıyla, ContiSense ve ContiAdapt adında iki yeni lastik teknolojisi konsepti geliştirdi. Yeni sistemler lastiğin durumunun sürekli takip edilmesini ve lastiğin yol şartlarına adapte olabilmesini sağlıyor. ContiSense ve ContiAdapt 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda görücüye çıkıyor.

ContiSense

Elektriği iletebilen kauçuk bileşenler üzerine geliştirilen ContiSense, elektrik sinyallerinin lastikten, aracın içindeki bir alıcıya iletilmesi ile çalışıyor. Algılayıcılar, lastik tırnağı derinliği ve lastik sıcaklığını sürekli takip ederek alıcıya iletiyor. Eğer ölçülen değerler, önceden belirlenmiş değerlerin altında ya da üstündeyse sistem anında sürücüyü uyarıyor. Eğer lastik tırnakları arasına bir şey saplanırsa, lastikteki devre de kapanıyor. Bu durum da anında uyarıyor. Günümüzde kullanılan benzer sistemler, uyarı göndermek için lastiğin basıncının düşmesini beklerken bu sistem herhangi bir delinme tehlikesini anında haber veriyor. Sistemde ayrıca farklı amaçlarla kullanılmak üzere ek algılayıcılar da bulunacak. Sistemin uyarıları aracın ekranlarına ya da Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefona iletilebilecek.

ContiAdapt

ContiAdapt ise tekere entegre edilmiş mikro kompresörleri kullanarak jant genişliğini artırıp tekerin basıncını düzenleyebiliyor. Böylece tekerin yola temas eden yüzeyinin genişliği, yol koşullarına göre ayarlanıp daha güvenli ve konforlu bir sürüş sağlanıyor. Dört farklı kombinasyon ile ıslak, engebeli, kaygan ve normal yol koşullarına uygun lastik seçimi yapılabiliyor. Örneğin düz ve kuru yollarda temas alanı azaltılıp basınç artırılarak sürtünme düşürülebiliyor ve enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Böylece aracın daha az yakıtla daha uzun mesafe gitmesi sağlanmış oluyor. Menzil yetersizliği sebebiyle eleştirilen elektrikli araçlar için bu seçenek uygun bir çözüm olabilir. Kaygan yollarda ise yol tutuşunu artırmak için temas alanı artırılıp basınç azaltılıyor. Ayrıca çok karlı bir park alanından çıkış yapmak ya da tehlikeli bir buz kalıbının üzerinden geçmek için tekerlerin basıncı bir barın altına kadar düşürülebiliyor.

Bu sistemlerin yanı sıra lastik tasarımı da yol şartlarına göre değişebiliyor. Tırnakların yapısı yolun ıslaklığına göre değişerek yol tutuşunu artırıyor.

Kaynak: Continental

Continental, yol güvenliğini ve konforu artırmak amacıyla, ContiSense ve ContiAdapt adında iki yeni lastik teknolojisi konsepti geliştirdi. Yeni sistemler lastiğin durumunun sürekli takip edilmesini ve lastiğin yol şartlarına adapte olabilmesini sağlıyor. ContiSense ve ContiAdapt 2017 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği