GM ve Michelin havasız lastikleri 2024’te piyasada

Michelin ve GM'nin ortak projesi havasız lastikler, bu yıl içinde Bolt EV'lerde test edilmeye başlanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gündelik araçlar için pratik bir seçenek olarak havasız lastikler yakında kullanıma girecek. GM ve Michelin, Uptis (Unique Puncture-proof Tire System) adını taşıyan yeni lastiklerinin prototipini tanıttı. Uptis, geçtiğimiz senelerde piyasaya sürülen Tweel ve diğer havasız konseptlere benziyor ancak kompozit kauçuk ve reçine ile kaplanmış fiberglasın karışımı sayesinde otoyol hızlarına çıkabiliyor; önceki havasız lastik örnekleri sırf yavaş sürüşlerde çalışıyordu. Uptis görsel açıdan geleneksel lastikler kadar çekici değil ama Michelin’i iddia ettiğine göre en az geleneksel lastikler kadar rahat.

Daha da önemlisi Uptis’in somut bir yol haritası mevcut. GM, 2019 yılı bitmeden Uptis’i Michigan’da bir Chevy Bolts filosunda test etmeye başlayacak; lastiğin bitmiş versiyonunun da 2024 yılı içinde otomobillere ulaşması bekleniyor. Otomobil üreticisi firma, henüz hangi otomobil modellerinin yeni lastikleri kullanacağına dair bir açıklama yapmadı.

Havasız lastikler çevreye daha az zarar verecek

Uptis’in finansal ve güvenlik açısından avantajlı olacağı kesin. Havasız lastiklerle birlikte patlak lastik ve düzensiz aşınma artık geçmişe kalacağa benziyor. Bununla birlikte, GM ve Michelin bu gelişmeyi elektrikli ve kendi kendini süren arabaların yaygın olacağı varsayılan bir gelecek için özellikle önemli bir gelişme olarak görüyor. Havasız teknoloji, çevreye zararlı lastik üretimi ihtiyacını azaltacak ve araca fazladan yük bindiren ve yakıt tasarrufunu azaltan yedek lastik ihtiyacını ortadan kaldıracak.

Kaynak: Engadget

GM ve Michelin, Uptis (Unique Puncture-proof Tire System) adını taşıyan yeni lastiklerinin prototipini tanıttı. Uptis, geçtiğimiz senelerde piyasaya sürülen Tweel ve diğer havasız konseptlere benziyor ancak kompozit kauçuk ve reçine ile kaplanmış fiberglasın karışımı sayesinde otoyol hızlarına çıkabiliyor; önceki havasız lastik örnekleri sırf yavaş sürüşlerde çalışıyordu. Uptis görsel açıdan geleneksel lastikler kadar çekici değil ama Michelin’i iddia ettiğine göre en az geleneksel lastikler kadar rahat. GM, 2019 yılı bitmeden Uptis'i Michigan’da bir Chevy Bolts filosunda test etmeye başlayacak; lastiğin bitmiş versiyonunun da 2024 yılı içinde otomobillere ulaşması bekleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği