Finlandiya kullanılmayan lastikleri petrole dönüştürecek

Finlandiya, artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole çevirerek hem çevreyi koruyacak hem de fosil yakıt ihracatını azaltacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya, artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole çevirerek hem çevreyi koruyacak hem de fosil yakıt ihracatını azaltacak. Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde (Evet, telefon üreticisi Nokia’nın adı da buradan geliyor) Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı olmadan işlenecek.

Oksijensiz ortamda ısıtılarak ayrıştırılıyor

Piroliz adı verilen yöntemde malzemeler oksijensiz ortamda çok yüksek ısılara çıkarılıyor. Böylece lastikler daha sonra ısınma amacıyla kullanılacak bir yakıta dönüştürülebiliyor. Ayrıca daha fazla rafine işleminin ardından elde edilen yakıt benzin ya da mazota dönüştürülerek kullanılabilir.

Yüksek sıcaklık lastikleri bireysel parçalarına kadar bölüyor. Böylece lastikler petrol, karbon, çeşitli gazlar ve çelik gibi maddelere ayrıştırılıyor. Elde edilen ayrışmış maddeler farklı amaçlarla yeniden kullanılabiliyor. Geçmişte de Finlandiya’da benzer çalışmalar yürütülmüş ancak bu kadar geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirilmemişti.

İthalatı azaltıp ihracatı artıracak

Ecomation CEO’su Tommi Pajala’ya göre bu eşsiz konsept Finlandiya’nın yakıt için dışa bağımlılığını azaltacak. Pajala “Finlandiya’daki ilk piroliz tesisimiz, endüstriyel ölçekte lastiklerden petrol çıkaracak ve Nokia’daki tesisimiz dünyadaki bu tarz tesislerin en moderni ve en güvenlisi olacak.” şeklinde konuştu. Bu teknolojiyi geliştirmenin sekiz yıl sürdüğünü belirten Pajala gelecekte bu teknolojiyi yurt dışına da ihraç edebileceklerini söylüyor. Böylece piroliz, çöpten enerji üretme konusunda popüler bir yöntem olabilir.

Şu anda Finlandiya her yıl 50 bin ton atık lastiği geri dönüştürüyor. Bunlardan bazıları yeniden işlenip kullanılabilir hale getirilirken çoğu diğer malzemelere dönüştürülüyor ya da yakılarak yok ediliyor. Geri dönüştürülen lastikler bütün olarak ya da parçalanarak çeşitli asfaltlama projelerinde kullanılıyor. Atık lastikler ayrıca futbol sahalarında suni çim olarak ya da oyun alanı yüzeyleri olarak kullanılıyor.

Fabrikanın inşa edileceği Nokia şehri, Nokian Tyres adlı dünya çapında lastik üreticisi firmaya da ev sahipliği yapıyor. Bu şirket otomobiller, otobüsler ve ağır iş makineleri için lastikler üretiyor.

Kaynak: Sputnik News

Finlandiya, artık kullanılamaz hale gelmiş araç lastiklerini petrole çevirerek hem çevreyi koruyacak hem de fosil yakıt ihracatını azaltacak. Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya'nın Nokia şehrinde Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı olmadan işlenecek.

2 Yorum

  • Iyice ülkemizde de bu işi yapan fabrikalar var hemde birkaç tane. Insan burnunun ucunu göremezmiş…

  • fosil yakıt ihracatını azaltacak ifadesi yanlış mı? İthalat mı demek isteniyor haberde acaba?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği