Dünyanın en tartışmalı özçekiminde anlaşma sağlandı

2011'de Naruto adlı makak, bir fotoğrafçının kamerasını eline geçirip özçekim çekince bir anda dünyanın en çok bilinen hayvanlarından biri haline geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2011’de Naruto adlı makak, Endonezya’nın ormanlarında yaşayan sıradan bir maymundu. Ancak bir fotoğrafçının kamerasını eline geçirip özçekim çeken makak bir anda dünyanın en çok bilinen hayvanlarından biri haline geldi. Bu fotoğrafın bilinçli bir şekilde mi yoksa rastgele mi çekildiği sonsuza dek gizemini koruyacak. Asıl soru ise fotoğrafın telif haklarının kime ait olduğu.

Fotoğrafı çeken ve poz veren Naruto, fotoğraf makinesinin sahibi pozları banyo ettiren kişi ise vahşi yaşam fotoğrafçısı David Slater. Fotoğraf ünlü olduktan sonra, yıllardır süren bir dava da başlamış oldu. Hayvanlara Etik Muamele Derneği, makak Naruto’nun fikri mülkiyet haklarını korumak için mücadele ederken, David Slater da telif gelirlerinden para kazanıyor.

Gelirin yüzde 10’u maymunlara gidecek

ABD’de yıllarca süren dava pazartesi günü sona erdi. Slater, elde ettiği gelirlerin yüzde 10’unu, Endonezya makaklarını ve onların yaşam alanlarını korumak için çalışan bir derneğe bağışlamayı kabul etti. Bir alt mahkemede alınan kararda, hayvanların telif hakkı sahibi olamayacağı ifade edilmişti. PETA davayı 2015 yılında açmış, geçtiğimiz yılın başlarında ise ABD Bölgesel Hakimi William Orrick, ABD Telif Yasası’nın hayvanlara uygulanabileceğine dair bir ibare olmadığını belirtmişti.

 

Davanın başından itibaren, ABD Telif Hakları Ofisi, ‘bir maymun tarafından çekilmiş fotoğrafın’ telif hakkı alınamayacak ürünler arasında yer aldığını belirtmişti. Benzer bir şekilde fillerin yaptığı resimler de telif hakkı olmayan ürünler olarak ifade ediliyor. Bu sebepten, Wikipedia’nın ana kuruluşu Wikimedia Vakfı, Naruto’nun fotoğrafını halka açık fotoğraflar arasından çıkarmayı reddettmişti.

Fotoğrafın imzalı kopyalarını kendi internet sitesi üzerinden satan fotoğrafçı Slater ise siteye “Temmuz 2017’den itibaren yaptığınız alışverişlerin yüzde 10’u Sulawesi’deki bir maymun koruma projesine gönderilecektir.” şeklinde bir ibare ekledi.

Slater’ın avukatı, fotoğraflardan ne kadar gelir elde edildiğine dair yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.

Kaynak: NPR

2011'de Naruto adlı makak, Endonezya'nın ormanlarında yaşayan sıradan bir maymundu. Ancak bir fotoğrafçının kamerasını eline geçirip özçekim çeken makak bir anda dünyanın en çok bilinen hayvanlarından biri haline geldi. Bu fotoğrafın bilinçli bir şekilde mi yoksa rastgele mi çekildiği sonsuza dek gizemini koruyacak. Asıl soru ise fotoğrafın telif haklarının kime ait olduğu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği