Fortnite bir dans davasıyla daha karşı karşıya

ABD'de 1990'ların en sevilen televizyon dizilerinden Fresh Prince'in yıldızlarından Alfonso Ribeiro, Fortnite'ın yapımcılarına telif davası açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de 1990’ların en sevilen televizyon dizilerinden Fresh Prince’in yıldızlarından Alfonso Ribeiro, Fortnite’ın yapımcılarına telif davası açtı. Dizide canlandırdığı Carlton Banks karakterinin ünlü dans hareketlerinin Epic Games tarafından Fortnite karakterlerine dans hareketi olarak eklenmesi üzerine Ribeiro dava açma kararı aldı.

TMZ’nin haberine göre Ribeiro, Fortnite’ın 2 Ocak 2018 tarihinde kullanıma sunduğu ‘Fresh’ adlı dans hareketlerinin, dizideki dansının birebir kopyası olduğunu ifade ediyor. Ünlü oyuncu ayrıca ‘Carlton dansı’nın telif hakkını almak için de girişimde bulunduğunu söyledi.

Dava, bu ay şarkıcı 2 Milly de aynı sebeple Epic Games’e dava açmıştı. 2 Milly ile özdeşleşen ‘Milly Rock’ dansı da şarkıcının izni olmadan oyunda kullanılmıştı.

“Ne izin aldılar ne bir karşılık önerdiler”

Ribeiro’nun avukatı David Hecht “Bay Ribeiro’nun bilinirliği ve fikri mülkiyetinin, Epic Games tarafından, bugün dünyanın en popüler oyunu olan Fortnite’ta izinsizce kullanıldığı herkesçe biliniyor. Epic Games bu oyundan rekor miktarda kar elde etti. Bu gelirlerin kaynaklarından biri de ‘Fresh’ gibi dans hareketleri (emote). Ancak Epic Games Bay Ribeiro’ya ne bir karşılık önerdi ne de iznini aldı.” şeklinde konuştu.

Epic Games konu ile ilgili sorulara, şirketin devam eden davalar hakkında yorum yapmadığını söyleyerek yanıt verdi.

2 Milly ve Ribeiro’nun, dansları NBA 2K oyununda kullanan 2K Games’e de dava açtığı öğrenildi.

Kaynak: TMZ

ABD'de 1990'ların en sevilen televizyon dizilerinden Fresh Prince'in yıldızlarından Alfonso Ribeiro, Fortnite'ın yapımcılarına telif davası açtı. Dizide canlandırdığı Carlton Banks karakterinin ünlü dans hareketlerinin Epic Games tarafından Fortnite karakterlerine dans hareketi olarak eklenmesi üzerine Ribeiro dava açma kararı aldı. Fortnite'ın bu dans hareketlerini 'Fresh' adıyla satması da benzerliğin bir tesadüf olmadığını gösteriyor. 2 Milly adlı şarkıcı da Fortnite'ta kendi dans hareketleri kullanıldığı için Epic Games'e dava açmıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği