Fortnite’ın yapımcısı milyarderler listesinde

Fortnite'ın popülerliği, Epic Games'in kurucusu Tim Sweeney'e çok para kazandırdı. Öyle ki Sweeney bu yıl ilk kez Bloomberg milyarderler listesine girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fortnite’ın tüm dünyaya yayılması, Epic Games’in kurucusu Tim Sweeney’e çok para kazandırdı. Öyle ki Sweeney bu yıl ilk kez Bloomberg milyarderler listesine girdi.

Günde yaklaşık 2,5 milyon Dolar kazandığı belirtilen Fortnite, Epic Games’in 2018’de toplam 3 milyar Dolar gelir elde etmesini sağladı. Bloomberg’e göre Fortnite’ın başarısı Sweeney’i Bloomberg Milyarderler Endeksi‘ne soktu. Toplam 7,2 milyar Dolar değerindeki servetiyle Sweeney şu anda 500 kişilik listede 194. sırada yer alıyor. Business Insider, bu değerlendirmenin, Ekim ayında Epic Games’in gerçekleştirdiği fon toplama çalışmaları sırasında yapılan değerlendirme baz alınarak hesaplandığının altını çiziyor.

Bu Sweeney’nin Bloomberg’in listesine ilk girişi olabilir ama Epic Games’in kurucusu 1991’den bu yana sürdürdüğü başarılı bir kariyere sahip. Ailesinin evinin bodrum katında kurduğu Epic Games, daha sonra piyasaya sürdüğü Unreal Engine oyun motoru ile şirkete önemli gelirler sağladı. Unreal Engine, Gears of War, Bioshock ve tabii ki Fortnite gibi ünlü oyunların geliştirilmesinde kullanıldı.

Oyun ücretsiz; kostümler ve danslar paralı

Aslında Fortnite ücretsiz bir oyun ve teoride tüm dünya oyunu oynarken Epic Games tek kuruş bile kazanmayabilir. Ama oyunda karakterlerin (herhangi bir performans avantajı sağlamayan) kostümleri ve ünlü dans hareketleri satılarak para kazanılıyor ve oyuncular bu özellikler için çok fazla para harcıyor. Oldukça karlı bir oyun olmanın yanı sıra Fortnite küresel ve kültürel bir fenomen haline de geldi. Oyunun dansları sosyal medyada paylaşılan bir çok videoya ve hatta davalara konu oldu. 2018 özeti niteliğindeki her yazı ve videoda Fortnite’tan bir şekilde bahsedildi ve geçtiğimiz yıl içinde Fortnite sayesinde e-spor endüstrisine yönelik ilgide büyük artış yaşandı.

Kaynak: Quartz

Fortnite'ın tüm dünyaya yayılması, Epic Games'in kurucusu Tim Sweeney'e çok para kazandırdı. Öyle ki Sweeney bu yıl ilk kez Bloomberg milyarderler listesine girdi. Günde yaklaşık 2,5 milyon Dolar kazandığı belirtilen Fortnite, Epic Games'in 2018'de toplam 3 milyar Dolar gelir elde etmesini sağladı. Bloomberg'e göre Fortnite'ın başarısı Sweeney'i Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne soktu. Toplam 7,2 milyar Dolar değerindeki servetiyle Sweeney şu anda 500 kişilik listede 194. sırada yer alıyor.

1 Yorum

  • dünya vatandaşları global bunalımda.. ve bu bunalımdan en kolay kaçış yolu oyunlar..
    dünyadaki oyuncu sayısı 1.2 milyara ulaştı.. büyük sektör.. uyanan kazanır..

    Bari

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği