Fortnite bu kez Google’ın komisyon ücretiyle savaşıyor

Epic Games, popüler oyunu Fortnite'ın Android sürümünü Google Play Store yerine kendi sitesi üzerinden yayımlamaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Epic Games, popüler oyunu Fortnite’ı Android platformu üzerinden kullanıma sunmaya hazırlanırken konu ile ilgili bir çok soruyu yanıtlayan bir yazı yayımlandı. Epic CEO’su Tim Sweeney tarafından kaleme alınan yazıda Fortnite’ın Google Play Store üzerinden değil, kendi sitesinden indirileceği belirtiliyor. Kullanıcılar oyunun APK dosyasını EpicGames.com adresinden indirebilecek.

Bu işlem için kullanıcının telefonuna dışarıdan uygulama yüklenmesine izin vermesi gerekecek. Bu ayarı değiştiren kullanıcılar internet üzerinden APK dosyası indirerek cihazlarına Google Play Store’da bulunmayan uygulamaları yükleyebiliyor. Ancak Play Store’un denetimlerine tabi tutulmayan bu uygulamaların kötü amaçlı yazılım barındırması da mümkün. Tim Sweeney, Android’in açık platformu ile gelen özgürlüğün aynı zamanda kullanıcıya sorumluluk da yüklediğini belirterek, kötü amaçlı yazılıma karşı korunma görevini kullanıcılara yükledi. Google Play Store da müşterilerini kötü amaçlı yazılımlardan korumayı vadediyor ancak bugüne kadar birçok kötü amaçlı yazılımın Play Store’da yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Asıl sorun Google’ın komisyonu

Fortnite’ın Google Play Store’da yer almamasının en önemli sebebi ise Google’ın aldığı yüzde 30’luk komisyon. Sweeney, bu komisyonun, Play Store’u tercih etmemeleri için önemli bir sebep olduğunu söyledi. Oyun geliştiricisinin elde ettiği yüzde 70’lik kesim ile geliştirme, operasyon ve destek gibi bir çok alanda yaptığı masrafları karşılaması gerektiğini ifade eden Sweeney, Play Store’un sunduğu hizmetlerle aldığı komisyonun orantılı olmadığını belirtti. CEO bu masraflara, oyunu PC ve Mac üzerinden direkt müşteriye sundukları için aşina olduklarını söyledi.

Tim Sweeney’nin yazısının tamamı sadece Eurogamer üzerinden yayımlandı. Ancak yazıda asıl merak edilen sorular yanıtlanmıyor. Fortnite’ın Android’e geleceği tarih ve hangi cihazları destekleyeceği bilinmezliğini koruyor. Sitede ön gösterim için Fortnite yüklü bir Galaxy S9+ kullanıldığı belirtiliyor ancak bu telefon zaten çok yeni olduğu için mevcut oyunların tamamını kaldırabilecek kapasiteye sahip.

Kaynak: Ars Technica

Epic Games, popüler oyunu Fortnite'ı Android platformu üzerinden kullanıma sunmaya hazırlanırken konu ile ilgili bir çok soruyu yanıtlayan bir yazı yayımlandı. Epic CEO'su Tim Sweeney tarafından kaleme alınan yazıda Fortnite'ın Google Play Store üzerinden değil, kendi sitesinden indirileceği belirtiliyor. Kullanıcılar oyunun APK dosyasını EpicGames.com adresinden indirebilecek. Bu uygulamanın sebebi Google'ın Play Store'daki uygulamalardan aldığı yüzde 30'luk komisyondan kurtulmak. Epic Games, Play Store'un sunduğu hizmetlerin, gelirin yüzde 30'unu almak için yeterli olmadığını düşünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği