Fortnite Dünya Kupası’nda hile yapan 1200 hesap ceza aldı

Fortnite Dünya Kupası elemelerinde hile yaptığı belirlenen hesaplara ceza verildi. Hile yazılımı kullanan bir hesap ise tamamen kapatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Epic Games, Fortnite Çevrimiçi Açık Dünya Kupası’nda hile yaptığı tespit edilen 1200 Fortnite hesabını kapattığını, hile yaparak ödül kazanan 200’den fazla oyuncunun da ödüllerinin iptal edildiğini açıkladı. Hile yapan kullanıcıların bazıları kendi bölgeleri dışındaki bölgelerden giriş yaptı, bazıları hesaplarını başkalarıyla paylaştı, bazıları ise bireysel mücadelelerde takım gibi davrandı. Hile yazılımı kullandığı belirlenen bir kişinin hesabı ise tamamen kapatıldı.

Hesabı kapatılan kullanıcının turnuvanın yarı finallerinde hile yazılımı kullandığı belirlendi. Hile yapan hesabın oyunu 5 dakikadan daha az oynadığı görülüyordu. Hile yaptığı belirlenen diğer hesapların çoğuna ise uygunsuz davranışları sebebiyle iki haftalık ceza verildi.

Hilecilerin kazandığı ödüller diğer yarışmacılara dağıtılacak

Ceza verilen hesaplardan 196 tanesi farklı bölgelerden giriş yaptığı için kazançlarından vazgeçmek zorunda kaldı. Epic Games, bu oyunculara verilmeyen ödüllerin diğer kazananlar arasında paylaştırılacağını söyledi. Ancak turnuva sıralamasında herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Ödül kazanan dokuz kişi, hesabını başkalarıyla paylaştığı için bir kişi de oyun içinde takım kurduğu için ödülünü kaybetti. Epic Games rekabetçi oyun modlarına gerçek zamanı takımlaşma algılama algoritması yerleştirdiğini söyledi. Takımlaşma (bireysel olması gereken oyunlarda oyuncuların iş birliği yapması) rakiplere dezavantaj sağlıyor. Oyuncular bu sebeple rekabetçi olmayan oyun modlarında bile ceza alabiliyor. Epic, rekabetçi olmayan modlarda algoritmayı kullanmadıklarını söyledi.

“Kanıt olmadan kazananları inceleyemeyiz”

İlk haftanın ardından tekli oyun elemeleri bitti. Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanan bir oyuncunun da aralarında bulunduğu iki kişi, elemelerde hile yapmakla suçlandı. Epic Games cuma günü yayımladığı açıklamada bu duruma da değindi:

Topluluğumuzun mücadelenin dürüstlüğü konusunda endişeleri olmasını anlayabiliyoruz. Ama elimizde direkt bir kanıt olmadan bir katılımcının sonuçlarını incelememiz, normalde kutlanması gereken bir başarı anına gölge düşürür. Bu oyuncular ya da takımlar gerektiği zaman çıkıp iyi performans göstermiş ve başarı elde etmiş kişiler. Bizim ilk amacımız eğlenceli, herkesin dahil olabileceği ve Fortnite’ın genel ruhuna uygun bir mücadeleyi desteklemek. Sportmenlik dışı hareketler bu ruha aykırı ve Fortnite yarışmalarında buna izin verilmeyecektir.

Fortnite Çevrimiçi Açık Dünya Kupası elemeleri 13 Nisan’da başladı ve önümüzdeki dokuz hafta boyunca devam edecek. Elemelerin ikinci haftası ikili takımların mücadelesine sahne olacak. Turnuvada toplam 1 milyon Dolar ödül dağıtılacak. En iyi oyuncular, 26-28 Temmuz’da New York’ta düzenlenecek Fortnite Dünya Kupası’na katılma şansı elde edecek.

Kaynak: Polygon

Epic Games, Fortnite Çevrimiçi Açık Dünya Kupası'nda hile yaptığı tespit edilen 1200 Fortnite hesabını kapattığını, hile yaparak ödül kazanan 200'den fazla oyuncunun da ödüllerinin iptal edildiğini açıkladı. Hile yapan kullanıcıların bazıları kendi bölgeleri dışındaki bölgelerden giriş yaptı, bazıları hesaplarını başkalarıyla paylaştı, bazıları ise bireysel mücadelelerde takım gibi davrandı. Hile yazılımı kullandığı belirlenen bir kişinin hesabı ise tamamen kapatıldı. Epic Games hile yaparak ödül kazanan kullanıcıların ödüllerinin diğer yarışmacılara verileceğini söyledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği