Çin, elektromanyetik silahını deneyecek

Elektromanyetik silahlar, savaşları kökten değiştirebilecek potansiyele sahip.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, bir gemiye elektromanyetik silah koyan ilk ülke olmuş olabilir. Bu silah, Wuhan’da eski bir Çin çıkarma gemisinde tespit edildi ve görüntüleri internette hızlıca yayıldı. Eğer bu iddaalar doğruysa Çin, kendi elektromanyetik silahını yıllardır karada deneyen Amerikan filosunu geçmiş olacak.

Elektromanyetik silahlar, barut patlamasının enerjisini kullanmaktansa elektrik ve manyetizmayı kullanan tamamen yeni bir silah türü. Bu silahlar, iki ray arasında çok güçlü bir elektromanyetik alan oluşturmak için elektriği kullanır. Armatür denen iletken bir metal aygıt da mermiyi alıp raylar arasındaki yolda hızlandırır ve fırlatır.

Taret benzeri yapıyla donatılmış devasa bir silaha sahip Amfibi gemisi Haiyangshan’ın fotoğrafları geçtiğimiz günlerde sosyal medyada görüntülendi. 120 metrelik tank çıkarma gemisi 10 tank veya 500 ton kargo taşıma kapasitesine sahip. Geniş kargo alanı şu an ise sıradışı konteynır ve ekipmanlarla dolu. Geminin pruvasında ise kademeli büyük bir namluyla birlikte taret silahı açıkça görülüyor.

Bombardırman görevleri için gemilerde büyük silahlar kullanışlı olabilir. Ancak Çin donanması geçmişte büyük silahlar yerine hep 130 milimetrelik silahları tercih etti. Bu da Haiyangshan’ın üstündeki silahın geleneksel bir silah olmayabileceğini düşündürüyor. Bununla birlikte kısa ve kalın namlunun sıradan silahlarda menzili kısıtlaması ve güvertedeki ekstra ekipman bu ihtimalleri oldukça kuvvetlendiriyor.

Amerikan Donanması kendi elektromanyetik silahını 2012 yılından beri Virginia’daki üssünde test ediyor. 2017’de yaptıkları fırlatma testinden bir video:

Elektromanyetik silahlar inanılmaz miktarlarda enerji gerektiren oldukça karmaşık cihazlardır. BAE Systems ve ABD Donanması elektromanyetik silah teknolojisi üzerine uzun süredir çalışıyor ve ilk mermilerini 2010 yılında ateşlediler.

Karada yer alan ABD silahı yaklaşık 10 kiloluk bir metal mermiyi saatte 7400 km hıza çıkartabiliyor. ABD Donanması’nın hedefi ise silahın etkili menzilini 160km’ye çıkartmak. Bu hedefi başarmak için silahın her atışta 19.000 eve yetecek miktarda bir enerjiye, 25megawatt’a ihtiyaç duyacağını belirtelim.

Elektromanyetik silahlar savaşları kökten değiştirebilecek potansiyele sahip. Füzelerden ve geleneksel uzun menzilli silahlardan daha hızlı olması sayesinde havadaki düşman uçakları, gemisavar ve balistik füzeleri düşürebilir ve karadaki hedefleri vurabilir.

Çin’in elektromanyetik silahı üzerinde çalıştığı uzun süredir iddaa ediliyordu. Ancak bu fotoğraflarla bile hala daha çok az şey biliyoruz: Bu Çin’in ilk silahı mı? Ne kadar enerjiye ihtiyaç duyuyor? Daha önce ateşleme yaptı mı?

Eğer gerçekten Çin bu teknolojiyi bir gemiye yerleştirmeyi başardıysa, ABD’nin bir adım önüne geçtiği söylenebilir. Ancak yine de, ABD’nin yıllardır deneme yaptığını ve çalışan bir silaha sahip olduğunu biliyoruz. Çin’in silahı henüz çalışır vaziyette olmayabilir bile. Şu an için kimin önde olduğunu bilmesek de, ABD’nin sandığımız kadar ilerde olmadığından emin olabiliriz.

Kaynak: Popular Mechanics

Çin, bir gemiye elektromanyetik silah koyan ilk ülke olmuş olabilir. Bu silah, Wuhan’da eski bir Çin çıkarma gemisinde tespit edildi ve görüntüleri internette hızlıca yayıldı. Eğer bu iddaalar doğruysa Çin, kendi elektromanyetik silahını yıllardır karada deneyen Amerikan filosunu geçmiş olacak.Yorumunuz: