Çin yapay zeka destekli insansız denizaltı geliştiriyor

Çin deniz gücünü insansız yapay zekalı denizaltılarla güçlendirerek küresel rakipleri karşısında bir adım öne geçmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin deniz gücünü insansız yapay zekalı denizaltılarla güçlendirerek küresel rakipleri karşısında bir adım öne geçmek istiyor. South China Post’ta yayımlanan bir habere göre Pekin, ABD’de üretilen insansız silahlara cevap olarak, 2020’ye kadar otonom denizaltılar üretmek için planlar yapıyor. Bu denizaltılar Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusu’ndaki bölgelerde devriye atacak. Bu bölgeler pek çok tartışmalı askeri üsse ev sahipliği yapıyor.

Denizaltıların maliyetinin ne kadar olacağına dair bir bilgi paylaşılmadı ancak insanlar için yaşam destek cihazları bulunmayacağı için sıradan denizaltılardan daha ucuza mal olması bekleniyor. Öte yandan, insan mürettebat olmayacağı için bu denizaltıların denizde tamire ihtiyaç duymadan hareket edebilecek kadar dayanıklı olması gerekiyor.

İntihar saldırısı düzenleyebilir

XLUUV (Ekstra Büyük İnsansız Denizaltı Araçları) mevcut denizaltı araçlarından çok daha büyük. Bu araçlar diğer denizaltılar gibi demir atabilecek ve çok fazla silah ve mühimmat taşıyabilecek. Son çare olarak bu araçlar otonom intihar saldırıları da düzenleyebilir. Bu saldırılarda denizaltılar çok büyük hasar alabilir ancak düşman gemisine de zarar verir.

Projenin Bilim Başkanı Lin Yang “Yapay zekanın ruhu yok. Bu tarz bir iş için mükemmel bir seçim. Yapay zekalı denizaltı nükleer silah taşıyan bir denizaltıyı ya da diğer yüksek değerli hedefleri indirebilir. Kamikaze saldırıları bile düzenleyebilir.” diyor.

Kendi kendine karar alması sakıncalı

Yapay zeka etmeni denizaltıların genellikle tahmin edilemeyen sularda gezmek, devriye rotalarını takip etmek, dost ve düşman gemileri ayırt etmek ve uygun kararları almak gibi bir çok görevi gerçekleştirmesini sağlayabilir. Karar alma konusu ciddi bir sorun. Bu gemiler göreve çıktıktan sonra herhangi bir şekilde insan onayına ihtiyaç duymadan hareket edecek. Yapay zeka araştırmacılarının desteklediği uluslararası norm, silahlı yapay zeka sistemlerinin son kararı almadan önce insanlardan onay alması yönünde. Çin’in silahlı bir yapay zeka sistemini insan onayı gerekmeden kullanacağına dair herhangi bir haber küresel bir endişeye sebep olabilir.

Kaynak: AINews

Çin deniz gücünü insansız yapay zekalı denizaltılarla güçlendirerek küresel rakipleri karşısında bir adım öne geçmek istiyor. South China Post'ta yayımlanan bir habere göre Pekin, ABD'de üretilen insansız silahlara cevap olarak, 2020'ye kadar otonom denizaltılar üretmek için planlar yapıyor. Bu denizaltılar Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusu'ndaki bölgelerde devriye atacak. Çin'in yapay zekaya, insan onayına ihtiyaç duymadan düşman gemilerine ateş etme yetkisi vermesinden korkuluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği