Rus denizaltıları Atlantik’ten geçen kabloları ‘kurcalıyor’

Kuzey Amerika ve Avrupa'ya internet ve diğer iletişim bağlantıları sunan denizaltı kablolarının etrafındaki Rus denizaltı aktiviteleri NATO yetkililerini endişelendirmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Washington Post’un haberine göre, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya internet ve diğer iletişim bağlantıları sunan denizaltı kablolarının etrafındaki Rus denizaltı aktiviteleri NATO yetkililerini endişelendirmeye başladı.

NATO yetkilileri, özellikle de denizin altındaki internet kablolarının etrafında yoğunlaşan, daha önce görülmemiş seviyede Rus denizaltı aktivitesinin NATO üyesi ülkeler için yeni bir tür ‘hassasiyet’ oluşturduğunu söylüyor. NATO Denizaltı Kuvvetleri Komutanı Andrew Lennon, “Daha önce görmediğimiz yerlerde Rus denizaltı aktivitesi tespit ettik. Rusya’nın NATO ve NATO üyesi ülkelerin denizaltı altyapısına yakından ilgi gösterdiği gayet açık.” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Ekonomi açısından felaket olur”

Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Stuart Peach, “Bu kabloların kesildiğini veya kablolara zarar verildiğini düşünebiliyor muyuz? Böyle bir durum hem ekonomimizi hem de yaşayış biçimimizi feci boyutlarda etkilerdi.” diyor. Lennon, Rus denizaltıların ‘su altı istihbarat toplama aktivitesi’ yaparken tespit edildiğini söyledi fakat denizaltıların NATO kablolarıyla etkileşime geçip geçmediğine dair net bir açıklama yapmadı. Lennon, “Bu denizaltıların okyanus dibinde çalışacak biçimde tasarlandığını biliyoruz ve okyanus tabanındaki objeleri etkileyebilecek şekilde teçhizatlandırılmış olduklarını düşünüyoruz.” diyor.

Kaynak: The Hill

The Washington Post'un haberine göre, Kuzey Amerika ve Avrupa'ya internet ve diğer iletişim bağlantıları sunan denizaltı kablolarının etrafındaki Rus denizaltı aktiviteleri NATO yetkililerini endişelendirmeye başladı. NATO Denizaltı Kuvvetleri Komutanı Andrew Lennon, "Daha önce görmediğimiz yerlerde Rus denizaltı aktivitesi tespit ettik." şeklinde açıklama yaparken Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Stuart Peach, "Bu kabloların kesildiğini veya kablolara zarar verildiğini düşünebiliyor muyuz? Böyle bir durum hem ekonomimizi hem de yaşayış biçimimizi feci boyutlarda etkilerdi." diyerek potansiyel bir tehlikenin önemine dikkat çekti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği