Sipariş dağıtan otonom bakkal çırağı

Drone’lara umut bağlamayı bırakmanın zamanı geliyor. Artık otonom araçlar bakkal çırakları olarak siparişlerinizi getirebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Drone’lara umut bağlamayı bırakmanın zamanı geliyor. Artık otonom araçlar da bakkal çırakları gibi siparişlerinizi getirebilir. Oxford Üniversitesi’nin otonom araç gelişimiyle ilgilenen Oxbotica isimli ekibi, İngiltere merkezli, çevrimiçi süpermarket hizmeti şirketi Ocado Technologies ile beraber bir deneme programının parçası olarak Londra’da teslimat gerçekleştiriyor.

Bu proje ile CargoPod adı verilen otonom araçla karbon emisyonsuz bir teslimatın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Çalışma GATEway Projesi kapsamında gerçekleştirilip Greenwich Belediyesi sınırları içinde deneniyor.

CargoPod, Oxbotica’nın birkaç araç türü için tasarlanan Selenium isimli otonom kontrol sistemiyle çalışıyor. Fakat araç şu an tam otonom değil, bir operatör tarafından kontrol ediliyor. ABD’deki gibi, İngiltere’de de otonom araçların testleri yapılırken sorun çıkması durumunda müdahale edebilmesi için bir operatörün varlığı şart koşuluyor. Ayrıca ekip, aracın test sürüşlerinde sadece sisteme odaklanmıyor. Şu an şehirlerin bundan nasıl etkilendiğine, konut alanlarıyla nasıl bir uyum sağladığına ve müşterilerin araca verdikleri tepkilere kadar birçok önemli nokta gözlemleniyor.

Pilot program kapsamında müşterilere yüzden fazla teslimat yapıldığı bildirildi. Fakat bu sistem şu an sadece Londra’da bulunuyor.

Kaynak: Mashable

Drone’lara umut bağlamayı bırakmanın zamanı geliyor. Artık otonom araçlar da bakkal çırakları gibi siparişlerinizi getirebilir. Oxford Üniversitesi’nin otonom araç gelişimiyle ilgilenen Oxbotica isimli ekibi, İngiltere merkezli, çevrimiçi süpermarket hizmeti şirketi Ocado Technologies ile beraber bir deneme programının parçası olarak Londra’da teslimat gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar Cargopod adı verilen otonom araç ile yüzden fazla teslimat yaptığı belirtilirken karbon emisyonsuz bir teslimatın gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Araç şu an tam otonom değil, bir operatör tarafından kontrol ediliyor. Nitekim ekip, aracın test sürüşlerinde sadece sisteme odaklanmıyor. Şu an şehirlerin bundan nasıl etkilendiğine, konut alanlarıyla nasıl bir uyum sağladığına ve müşterilerin araca verdikleri tepkilere göz atılıyor.Yorumunuz: