Otto ile sürücülü kamyon kalmayacak

ABD’de kurulan Otto adlı bir şirket, mevcut kamyonları sürücüsüz hale getirerek kazaları ve çevre kirliliğini azaltacak bir teknoloji geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde sadece ABD’de 4,3 milyon adet ticari kamyon bulunuyor. Bu kamyonlar ABD’nin yolları gibi ülkenin ve kültürün bir sembolü haline gelmiş durumda ancak bu sektörde rakamlar çok iyiye gitmiyor. Her yıl kamyonlar pek çok ölümlü kazaya sebep oluyor. Ayrıca kamyon şoförlerinin çalışma şartları da git gide ağırlaşıyor.

Her gün ABD’de taşınan kargonun yüzde 70’i kamyonlar tarafından taşınıyor. Gelecekte bu alanda talebin daha yüksek olması bekleniyor. Ancak günümüzde yollardaki her 7 kamyondan birisi boş olarak seyahat ediyor. Bu da trafik tıkanıklığına sebep oluyor. Üstelik büyük kamyonlar yollardaki araçların toplamının sadece yüzde birini oluşturmalarına rağmen, kirliliğin yüzde 28’ini meydana getiriyorlar.

Otto sektörü düzenlemeye geliyor

Bu sebeplerden ötürü Otto adlı bir şirket, sürücüsüz ve çevre dostu kamyonlar üretmek için harekete geçti. Google, Apple ve Tesla gibi şirketlerden gelen çalışanlar ile kurulan ekip, bu problemlere acil çözüm olarak sıradan kamyonları, kendi geliştirdikleri otonom sürüş kiti ile donatarak sürücüsüz hale getirmeyi amaçlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=bK76W1kH4jA

Şu anda teknolojiyi test etme aşamasında olan Otto, geçtiğimiz günlerde şehirlerarası bir yolda, sürücüsüz kamyonla başarılı bir deneme sürüşü gerçekleştirdi. Ekip bu testlerden topladığı verilerle kamyonun yeteneklerini geliştirmeyi ve nihayetinde bu teknolojiyi ABD’nin dört bir yanına götürmeyi amaçlıyor. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiğini düşünen Otto, devletin, özel sektörün, kamyon filolarının, sürücülerin, üreticilerin ve mühendislerin işbirliği içinde çalışması gerektiğine inanıyor.

Kötü şartlar kazalara neden oluyor

Otto’nun sitesinde yayınlanan tanıtım yazısında yukarıdakilere ek olarak şu verilere yer veriliyor: Kamyonlar ABD yollarındaki trafiğin sadece yüzde 5,6’sını oluşturmasına rağmen ölümle sonuçlanan kazaların yüzde 9,5’inde suçlu konumundalar. Son yıllarda, yılda ortalama 8 kişi kamyonların karıştığı trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

2015’te Amerikan Kamyoncular Birliği 50 bin şoför açığı olduğunu açıkladı. Bu açığın 2020’ye kadar 150 bini bulması bekleniyor. Halihazırda çok tercih edilmeyen bir meslek olan kamyon şoförlüğünün bu açığı kapatmakta oldukça zorlanacağı belirtiliyor. Otto, özellikle sürücülerle ilgili problemleri ve eksikleri ortadan kaldırmak için tüm kamyonları sürücüsüz hale getirmek istiyor. Şirketin mevcut kamyonlara uygulanabilen sistemi gelecek vaat ediyor.

otto

ABD’de eyaletlerarası trafikte önemli yer tutan kamyonların her yıl pek çok ölümlü kazaya karışması ve yollarda gezen yüksüz kamyonların gereksiz trafiğe neden olması sebebiyle Otto adlı bi şirket kamyonları sürücüsüz hale getirebilecek bir teknoloji geliştirdi. Google, Apple ve Tesla gibi şirketlerde çalışan mühendislerden oluşan ekibiyle Otto, gelecekte ABD’deki kamyonları kendi teknolojisiyle donatmak ve sürücü kaynaklı problemleri ortadan kaldırmak istiyor.6 yanıt

Yorumunuz: