Otomotiv endüstrisinin yazılım yarışı

Otomobiller git gide daha elektronik ve otonom bir hale gelirken otomotiv sektörü de bu alanda uzman teknoloji şirketleri tarafından ele geçiriliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nvidia adlı görüntü teknolojileri şirketine oyun dünyasından aşinaysanız, iki hafta önce Amsterdam’da bu şirket tarafından gerçekleştirilen konferansta genellikle oyun sektörü üzerine konuşulduğunu düşünebilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle değildi. Şirket gelirlerinin yüzde 56’sını oyun sektöründen sağlamasına rağmen konferansta en çok üzerinde durulan konu otomotiv sektörüydü.

Başlangıçta kulağa garip geliyor ancak Nvidia ve diğer pek çok yazılım ve teknoloji şirketi otomotiv sektörünü yavaş yavaş eline geçirmeye başlıyor. Bilgisayar destekli ve otonom sürüş teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte, görüntü teknolojileri, yapay zeka, derin öğrenme gibi alanlarda çalışmalar yürüten şirketler, otomotiv alanında git gide daha fazla önem kazanmaya başladı.

Teknoloji şirketleri satın alınıyor

Sektördeki bu hızlı dönüşüme ayak uydurmak isteyen ve rakiplerinden geri kalmak istemeyen otomobil üreticileri de bu alanlarda çalışma yürüten girişimleri deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satın alıyor. Sadece 2015 ve 2016’da otomotiv şirketleri 74,4 milyar doları diğer şirketleri satın almak için harcadı. Son 10 yılın yıllık ortalaması ise sadece 17,7 milyar dolar. 2015 yılında, 500 milyon doların üzerinde para harcanan satın alma işlemi sayısı 18’di. 2016’da şimdiden bu rakam 11’e ulaştı. 2015’ten önce 10 yılın ortalamasına bakıldığında ise bu kadar büyük anlaşmaların sadece yılda 6 kez yapıldığı görülüyor.

Bu dönemde yeni girişimlere para harcayan şirketlerin arasında General Motors ve Toyota gibi otomobil üreticilerinin dışında, Intel, Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri de yer alıyor. Uber, Lyft, Didi gibi yeni ulaşım markaları da sektörü dönüştürme konusunda adımlar atıyor. Uber, otonom kamyon şirketi Otto‘yu, kurulduğu yıl içerisinde 680 milyon dolar ödeyerek satın aldı.

Araç kiralama/paylaşma uygulamaları öyle güçlü ve yaygın hale geliyor ki yakın gelecekte otomotiv sektörünün bu şirketler tarafından yönetilmesi, otomotiv üreticilerinin de bu şirketlerin donanım sağlayıcısı konumunda kalması çok şaşırtıcı olmaz.

Elektronik aksamın maliyeti artıyor

Benzer bir şekilde, geçmişte iyi bir otomobili tanımlayan özellikler mekanik aksamı, motor gücü ve sağlam iskeleti gibi mühendislik ürünü fiziksel özelliklerken artık bunların yanı sıra elektronik aksam ve yazılım da çok büyük önem taşımaya başladı. Sadece 10 yıl önce bir otomobilin maliyetinin sadece yüzde 20’si elektronik aksam ve yazılımdan oluşurken günümüzde bu oran yüzde 35’e çıkmış durumda ve giderek artıyor.

Sonuç olarak otomotiv endüstrisinin yakın geleceği, geçmişe göre çok daha farklı olacak. Pek çok şirketin yok olduğunu, pek çoğunun da daha büyük şirketler tarafından satın alındığını göreceğiz. Asıl kazananlar ise otonom sürüş parçaları üreten teknoloji şirketleri olacak. Otomobil üreticileri, bu yeni endüstrideki konumunu korumak için teknoloji şirketlerine daha fazla ihtiyaç duyar hale gelecek.

Kaynak: Venture Beat

Son birkaç yılda otomotiv sektörü büyük değişikliklere sahne oldu. Bilgisayar destekli ve otonom sürüş teknolojilerinin yaygınlaşması, teknoloji şirketlerinin sektöre daha fazla dahil olmasına ve otomobil üreticilerini ikinci planda bırakmasına sebep oldu. Gelecek otomotiv sektörü için daha fazla teknoloji ve daha fazla değişim getirecek gibi görünüyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği