Intel’in akıllı araç sistemi şekilleniyor

Akıllı araçlara özel sistem üretme konusunda rakiplerine göre geciken Intel, sektörde yer edinmek için Mobileye ve Delphi ile ortaklık anlaşması imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde yeni otomobillerin neredeyse tamamı tekerlekli bilgisayarlar gibi çalışıyor. Araçların pek çok özelliği, bilgisayarlar tarafından kontrol ediliyor. Bunun için de güçlü işlemcilere ihtiyaç duyuluyor. Ancak otonom sürüş söz konusu olduğunda sadece güçlü işlemcilere değil neredeyse bir süperbilgisayara ihtiyaç duyulacak.

Otonom araçlar çevreden topladığı pek çok veriyi anında işleyip karar vermek zorunda. Bunu gerçekleştirebilmek için, asla gecikme yapmayan bir kontrol merkezine ihtiyaç duyuluyor. Uzun süredir otonom araç sektöründe çalışmalar yürüten Delphi Automotive ve Mobileye adlı şirketler, ihtiyaç duydukları güçlü işlemci için, bu sektörün öncülerinden Intel ile çalışmaya karar verdi.

Üçlü ortaklık

Bugüne dek otonom araç teknolojisinin biraz uzağında kalan ve rakipleriyle arayı kapatmak isteyen Intel, sektörün deneyimli firmaları ile birlikte yeni nesil araçların geliştirilmesine katkıda bulunmak istiyor. Intel’in Delphi ve Mobileye’a, otonom araç teknolojileri için özel olarak geliştirilmiş işlemciler sunacağı belirtiliyor.

İki yıl içerisinde bu ortaklık çerçevesinde geliştirilecek sistem sayesinde, otonom sürüş özelliği bulunmayan araçlara bu özelliğin kazandırılabilmesi hedefleniyor. Sistemin merkezinde Mobileye ve Intel’in birlikte geliştirdiği, saniyede 20 trilyon matematiksel işlem yapabilen çipler bulunacak. Bu sistemin daha sonraki versiyonlarının işlem kapasitesinin 2-3 kat daha fazla olması hedefleniyor.

Mobileye şimdilik Intel’in i7 işlemcilerini kullanıyor ancak daha sonra, önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tanıtılacak yeni işlemcilerin kullanılacağı belirtiliyor.

Intel biraz geç kaldı

Intel’in bu alanda Nvidia ve Qualcomm gibi güçlü rakipleri bulunuyor. Nvidia Audi ve Tesla araçlara sunduğu sistemler ile şu anda sektörde söz sahibi konumunda. Tesla araçlarda kullanılan ve Nvidia tarafından üretilen Drive PX 2 adlı cihazın saniyede 24 trilyon matematiksel hesap kapasitesi olduğu, ayrıca bu cihazın yakında daha güçlü bir model olan Xavier ile değiştirileceği ifade ediliyor.

Intel’in Nvidia’yı yakalamak için acele etmesi gerekiyor. Nvidia otomotiv teknolojileri yöneticisi Danny Shapiro “Intel çok güçlü bir şirket ancak bu sektöre çok geç giriş yapıyorlar. Biz şimdiden bu alanda deneyimli sayılırız.” şeklinde konuştu.

Yine de Intel çok geç kalmış değil. Otonom araçlar henüz çok yeni bir teknoloji ve önümüzdeki yıllarda bu teknolojinin hızla yaygınlaşması bekleniyor. Güçlü işlemcilere ihtiyaç duyan bu teknoloji geliştikçe Intel gibi şirketlere daha fazla iş düşecek. Gartner Group‘un sunduğu rakamlara göre 2003’te 15 milyar dolar olan otomotiv yarıiletken sektörü 2015’te 30 milyar dolara çıktı. Gelecekte bu rakamların katlanarak artması bekleniyor.

Kaynak: New York Times

Otomobiller artık git gide daha fazla işleve sahip olurken işlemci ihtiyacı da her geçen gün artıyor. Nvidia ve Qualcomm gibi şirketler bu alanda bir süredir çalışıyor ancak en büyük işlemci üreticilerinden Intel henüz sektörde söz sahibi olabilmiş değil. Bu eksikliği gidermek ve gelecekte özellikle otonom araçların ihtiyaç duyacağı yüksek performanslı işlemcileri üretmek için Intel, otonom araç piyasasında faaliyet gösteren Delphi Automotive ve Mobileye adlı şirketlerle ortaklık anlaşması imzaladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği