Intel, Mobileye’ı satın aldı

Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Intel, otonom araçlara görüş yeteneği sağlayan Mobileye şirketini 15,3 milyar Dolar'a satın aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Intel, otonom araçlara görüş yeteneği sağlayan Mobileye şirketini 15,3 milyar Dolar’a satın aldı. Mobileye’ın borsada 47,27 Dolar’dan değer gören hisseleri, bu anlaşmada 63,54 Dolar’dan değerlendirildi. Bu ortaklığın her iki şirketi de otonom araç sistemleri konusunda güçlendirmesi amaçlanıyor.

Otonom araç sektörü aslında Intel’in kendi uzmanlık alanının dışında kalan bir sektör. Ancak otomobillerin de birer bilgisayar halini almasıyla, mevcut teknoloji şirketleri bu alana yatırım yapıyor. Intel CEO’su Brian Krzanich şirket çalışanlarına konu ile ilgili gönderdiği bir e-postada Intel’in bir veri şirketi olduğunu ve otonom araçların bu alanda Intel’e büyük katkı sağlayabileceğini söyledi.

Her ne kadar Intel, Mobileye’ı satın almış olsa da yeniden konuşlandırılan ekip Intel’in otonom araç departmanı (ADG) olacak. Mobileye, eski yöneticisi Amnon Shashua yönetiminde çalışmalarına İsrail’deki merkezinde devam ederken, Intel’in ADG departmanı da Mobileye’a entegre olacak.

“Beyin ve gözler bir araya geldi”

İki şirket aslında birlikte çalışmaya alışkın. Daha önce BMW ile yapılan anlaşmada, Intel ve Mobileye, bu yılın sonuna kadar 40 otomobilden oluşan bir otonom araç filosu geliştirme konusunda iş birliği yapmaya karar vermişti. Çoğu otonom sürüş şirketinde olduğu gibi, seri üretim tam otonom araçlar için Mobileye’ın hedefi de 2021. Intel ile gerçekleştirilen ortaklık, bu hedefi daha erişilebilir kılacak. Brian Krzanich bu birleşmeyi “beyin ve gözlerin bir araya gelmesi” olarak tanımlıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında, mobil işlemci üreticisi Qualcomm, dünyanın en büyük otomotiv çip tedarikçisi NXP’yi 47 milyar Dolar’a satın almış ve bu alanda kendisine rakip olma ihtimali bulunan Intel, Mobileye ve Nvidia gibi şirketlere gözdağı vermişti. Qualcomm-NXP ortaklığı endüstrinin en geniş sensör, ağ ve otonom sürüş için gerekli diğer bileşenler portfolyosunu oluşturuyor.

Kaynak: Reuters, ZDNet

Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Intel, otonom araçlara görüş yeteneği sağlayan Mobileye şirketini 15,3 milyar Dolar'a satın aldı. Mobileye'ın borsada 47,27 Dolar'dan değer gören hisseleri, bu anlaşmada 63,54 Dolar'dan değerlendirildi. Bu ortaklığın her iki şirketi de otonom araç sistemleri konusunda güçlendirmesi amaçlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği