Çin iki astronotunu uzaya gönderdi

Çin, uzay araştırmalarını geliştirmek amacıyla Tiangong 2 adlı uzay laboratuvarında araştırma yapması için iki astronotunu uzaya gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin, uzay araştırmalarını geliştirmek amacıyla yapılan bir proje kapsamında iki astronotunu uzaya gönderdi. Astronotlar, Tiangong 2 adlı uzay laboratuvarında 30 gün geçirecekler. Böylece uzayda en uzun süre kalan Çinli astronotlar olarak tarihe geçecekler.

Çin’in bu ve bundan önceki uzay projeleri, Ay’a ya da Mars’a yapılabilecek mürettebatlı görevlerin göstergesi sayılabilir. Örneğin, ‘Cennet Sarayı’ anlamına gelen Tiangong 1 uzay istasyonunun görevi bu yılın başlarında sona ermişti.

Uzay araştırmaları için önemli bir adım

Bu göreve katılan astronotlardan biri daha önce 2 kez uzaya gitmiş olan 49 yaşındaki Jing Haipeng, diğeri ise 37 yaşındaki Chen Dong. Shenzhou-11 adlı uzay aracı geçtiğimiz Pazar günü yerel saatle 07.30’da fırlatıldı. Uzay laboratuvarında 30 gün yaşayacak olan astronotlar uzaydaki bitkilerin büyümesi analiz edecekler. Ayrıca kendi vücut performanslarını da ölçmek için ultrason kullanacaklar.

Görevden önce yapılan bir röportajda, Astronot Jing Haipeng, “Üzerimde görevin bana yüklediği ağır bir sorumluluk duygusu var elbette. Görev tamamlandığında bizi bekleyen alkışlardan ya da tebriklerden ziyade bu görev esnasında edineceğim becerileri ve tecrübeleri düşünüyorum.” dedi. Çin’in Devlet Başkanı Xi Jinping, “Umuyoruz ki bu görev, Çin’in uzay keşfi konusunda daha kapsamlı adımlar atmasını sağlayarak Çin’in uzay gücünü arttıracak.” dedi.

Çin uzaya önem veriyor

Çin, bu uzay programı için ciddi miktarda yatırımlar yaptı. Ülkenin bu yıl gerçekleştirmeyi planladığı 20 uzay görevi daha mevcut. Çin’in uzay konusundaki başarılarına ve istatistiklerine bakacak olursak, Rusya ve ABD’den sonra kendi mürettebatlı uzay programlarını gerçekleştiren 3. ülke olduğunu görmek mümkün.

Çin, 2013 yılında ilk insansız keşif aracı Yutu’yu başarılı bir şekilde Ay’a göndermişti. Yutu, 1976 yılında Sovyetler Birliği tarafından gönderilen Luna 24 adlı keşif aracından sonra başarılı bir şekilde Ay’da araştırma yapan ilk keşif aracıydı. Çin’in halihazırda uzayda bulunan 181 uydusu var. Ülkenin 2020 yılında tamamlamayı planladığı kendi kalıcı uzay istasyonunu kurmak gibi bir planı da bulunuyor.

Kaynak: BBC News

Çin, geçtiğimiz Pazar günü iki astronotunu uzaya gönderdi. Tiangong 2 adlı uzay labaratuvarında 30 gün kalacak olan astronotlar bitkilerin uzaydaki büyüme sürecini gözlemleyecekler. Ayrıca ultrason kullanarak kendi vücut performanslarını ölçecekler. Shenzhou-11 adlı uzay aracı geçtiğimiz Pazar günü yerel saatle 07.30’da fırlatıldı. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu görevin Çin’in uzay keşfi konusunda önemli adımlar atmasını sağlayacağını umduklarını belirtti. Bu uzay programı için yüklü miktarda yatırımlar yapan Çin’in bu yıl gerçekleştirmeyi planladığı 20 uzay programı daha mevcut.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği