Dünya sınırlarını aşan unutkanlık

Bir astronot, uzaya götürdüğü GoPro kamerasının içine SD kart yerleştirmeyi unuttuğu için uzay macerasını kendi gözünden belgeleyemedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Astronotluk belki de yapılabilecek en havalı işlerden birisi. Dünyanın dışına çıkabilen birkaç insandan biri olmak oldukça özel bir his olmalı. Ancak bu özel durum yanında özel sorunlar da getiriyor. Örneğin, bir astronotun ‘işe giderken’ herhangi bir eşyasını evde unutma lüksü yok. Bu talihsiz olay geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu‘na giden bir astronotun başına geldi. İstasyonda ve uzayda yapabileceği havalı şeyleri kaydetmek için yanında bir GoPro kamera götüren astronotun küçük bir sorunu vardı: Kameranın içinde SD kart bulunmuyordu.

Talihsiz durumu uzaya çıktıktan sonra fark eden astronot konuyu NASA’nın Twitch hesabında canlı yayında dile getirdi. “Astronot GoPro’sunun SD kartını unuttu” başlığıyla paylaşılan videoda ‘baş roldeki’ kişinin dünyadaki görevlilere durumu anlattığı görülüyor. Görev sırasında “GoPro’yu açıyorum ama ekranda ‘No SD’ yazıyor. Bu şekilde video çekemez miyim?” diye soran astronot, dünyadan aldığı olumsuz yanıtla hayal kırıklığına uğruyor.

NASA bu astronotun adını açıklamadı ancak tahminlere göre, dünya sınırlarını aşan bu unutkanlık Andrew Feustel‘e ait. Mart ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden Feustel bir jeoloji profesörü. Kendisi daha önce iki defa uzaya çıkmıştı.

Kaynak: CNet, Geek

Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden bir astronot, istasyonda ve uzayda yapabileceği havalı şeyleri kaydetmek için yanında bir GoPro kamera götürdü. Ancak küçük bir sorun vardı; kameranın içinde SD kart bulunmuyordu. Talihsiz durumu uzaya çıktıktan sonra fark eden astronot konuyu NASA'nın Twitch hesabından yayınlanan canlı yayında dile getirdi. Görev sırasında "GoPro'yu açıyorum ama ekranda No SD yazıyor. Bu şekilde video çekemez miyim?" diye soran astronot, dünyadan aldığı olumsuz yanıtla hayal kırıklığına uğradı.

2 Yorum

  • İnsanları hayatına giren ve onları meşgul eden birçok teknolojik ve yazılımsal araçlar, unutkanlığa da sebep olur, yeteneklerinin törpülemesine de.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği