Geleceğe Dönüş ayakkabısı geldi

Geleceğe Dönüş 2 filminde gördüğümüz kendi bağcığını bağlayan ayakkabılar önümüzdeki sonbaharda Nike tarafından satışa sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genellikle geleceği anlatan filmlerin tahminleri fazla fantastik olur ve o tarihe geldiğimizde filmin tahminleri sadece bizi gülümseten fikirlere dönüşür. Ama mühendisler Geleceğe Dönüş filminin aynı kaderi paylaşmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Filmde geleceğe yani 2015 yılına giden Marty Mcfly hoverboard (uçan kaykay) kullanmıştı. Geçtiğimiz yıl içinde bir çok hoverboard üretme girişimi oldu. Bu çalışmalar hala devam ediyor.

Filmde ayrıca Marty kendi bağcığını bağlayan, Nike marka ayakkabılar giymişti. Geçtiğimiz yıl bu ürünün bir prototipi Nike tarafından üretilmiş ve filmde Marty rolünü oynayan Michael J. Fox bu ayakkabıları denemişti.

Ayakkabının tasarımını değiştirip daha otomatik hale getiren Nike geçtiğimiz günlerde bu yeni ürünü tanıttı. HyperAdapt 1.0 adı verilen ayakkabı, topuğunda bulunan bir sensör ile sahibinin ayakkabıyı giydiğini anlıyor ve bağcıkları sıkıyor. Bunu standart bir oranda yapan ayakkabının bağcıkları daha sonra yandaki ince ayar düğmeleri ile kişinin tercihine göre ayarlanabiliyor.

Ayakkabının tasarımcısı Tinker Hatfield amaçlarının ayakkabıyı tamamen otomatik hale getirmek olduğunu söyledi. Hatfield, sonraki modellerde ayakkabının, kişinin tercihini öğrenip bağcıkları ona göre sıkılaştıracağını belirtti. Özellikle sporcular için bağcık sıkılığının oldukça önemli olduğunu belirten Hatfield bu teknolojiyi, sporcunun dönüş yapacağını algılayıp o anda bağcıkları biraz daha fazla sıkacak ve daha sonra normale dönecek şekilde geliştirmeyi düşündüklerini ifade etti. Tasarımcı “Gelecekte ayakkabılar canlanacak” diye konuştu.

Nike ayakkabının fiyatına dair bir bilgi vermezken, ürünün sonbaharda Nike+ kullanıcılarına özel olarak piyasaya çıkacağını açıkladı. Nike ayakkabıyı tanıtan kısa bir video yayınladı.

Nike, 1989'dan beri beklenen kendi bağcığını bağlayan ayakkabıları sonbahardan itibaren satışa sunuyor. HyperAdapt 1.0 adı verilen ayakkabının tasarımcısı Tinker Hatfield gelecekte ayakkabıyı çok daha fazla geliştireceklerini duyurdu.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği