Adidas’ın robot üretimi ilk ayakkabıları

Ayakkabı üretiminde tam otomasyona geçmek için Speedfactory'yi kuran Adidas, bu fabrikada ürettiği ilk ayakkabı modeli Futurecraft M.F.G'yi tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adidas yeni kurduğu Speedfactory (Hız fabrikası) hakkında çok fazla detay vermeden bir video yayınladı. Görünüşe göre bu yeni fabrika, robotik üretim yöntemlerini kullanarak Adidas’ın normal ayakkabılara göre daha fazla kişiselleştirilebilen modeller üretmesini sağlayacak. Bu kişiselleştirme aşaması ya da fütüristik üretim modeli nasıl gerçekleşecek tam olarak bilmiyoruz.

Fabrikanın ilk ürünü

Kesin olan şey ise Speedfactory’den çıkan ilk ayakkabı Futurecraft M.F.G.’nin hazır olduğu. Yayınlanan videoda bir kumaş parçasının nasıl bir ayakkabı şeklini aldığı gösteriliyor. Adidas Futurcraft (geleceğin üretimi) tanımında da çok anlaşılır konuşmuyor. Açıklamada şu ifadeye yer veriliyor: “FUTURECRAFT gelenek ve teknolojinin kesişme noktasında yer alıyor. Hassaslığa ruh, yapım sürecine tutku katılarak geleceğin görünümü, hissi ve işlevleri üretiliyor. Geleceği sizinle ve sizin için şekillendirmemize izin verin.”

https://www.youtube.com/watch?v=FVpfVdXxcCA

Son cümleden, yeni ayakkabıların kişiye özel olarak üretileceği fikrini çıkarmak mümkün. Ancak diğer cümlelerin anlamı konusunda fikir yürütmek biraz zor. Görünen o ki Speedfactory, müşterilerin kendilerine özel ayakkabı satın alabilecekleri bir kişiselleştirme fabrikası olacak. Bu ürünlerin nasıl kişiye özel olarak hazırlanacağı ve nasıl satın alınabileceği bilinmiyor. Muhtemelen internet üzerinden kendi ölçülerimizi Adidas’a gönderebileceğimiz bir platform oluşturulacak. Kişiye özel üretimin maliyeti konusunda ise Adidas herhangi bir rakam söylemiyor ancak bugün giydiğimiz ayakkabıların seri üretim olmasının ana amacının maliyeti düşürmek olduğunu unutmamak gerek.

Nike da benzer adımlar atıyor

Ayakkabılar ve teknoloji insanların harcama yapmak konusunda çok fazla çekinmediği alanlar. O yüzden Speedfactory kısa sürede popüler olabilir. Nike da geçtiğimiz dönemde HyperAdapt 1.0 ile Geleceğe Dönüş filminde gördüğümüz kendi kendine bağlanabilen hayal ürünü ayakkabıları bir gerçek haline getirmişti. Bu ayakkabıların da ayağınıza tam oturması için Nike’tan randevu alıp ayağınıza göre ayarlatabiliyorsunuz. Görünüşe göre gelecekteki ayakkabılarımızın ayağımıza tam oturması, üreticilerin en çok önem verdiği konulardan birisi olacak.

Kaynak: Slashgear

Yeni nesil üretim modeline geçmek için robotlardan yararlandığı yeni bir fabrika kuran Adidas, bu fabrikadan çıkan ilk ürünü Futurecraft M.F.G'yi tanıttı. Adidas Speedfactory adını verdiği fabrikasında ürettiği ayakkabıların müşterilerine özel olacağını ifade etti. Önümüzdeki dönemde, müşterilerin ölçülerine göre, kişiye özel ayakkabı üretme sisteminin uygulanabileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği