Yıllık 600 dolara Adidas ‘aboneliği’

Adidas Avenue A serisi için başlattığı modelde abone olan müşterilerine 3 ayda bir, içinde 150 dolarlık ürün bulunan kutular gönderecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple geçtiğimiz sene yeni çıkan her iPhone’a sahip olmak isteyenlere özel ‘iPhone Upgrade Program‘ adı altında bir hizmet başlatmıştı. Bu kapsamda (24 ay taahhütle) ayda 33 dolar ödeyenler çıkan her yeni modele otomatik olarak sahip oluyor.

Adidas’ın yeni pazarlama taktiği de son dönemde birçok örneğini gördüğümüz bu metodu deriyor. Hedef ‘kendisine sürpriz yapılmasını seven fitness severler’. Adidas’ın ‘abone müşterilerinden’ talep ettiği bedelse yıllık 600 dolar.

Kampanya dahilinde, markanın yeni Avenue A serisi ürünleri, müşterilerin posta kutularına 3 ayda bir gönderilecek. Aboneler kutuların içinde kendi bedenlerine uygun ayakkabı, kıyafet ve spor aksesuarları bulacak. Küratörlüğü ünlülerin fitness hocası Nicole Winhoffer tarafından yapılacak olan kutuların her biri 150 dolara mal oluyor ve içlerinde bazıları sınırlı üretim olan en az üç farklı ürün içeriyor. Bunun dışında kutunun içeriğiyle ilgili hiç bir şey bilinmiyor.

Adidas’ın koşu departmanı yöneticisi Chris Brewer Washington Post’a yaptığı açıklamada, kutularla ilgili kadınlardan olumlu yanıt aldıklarını söyledi ve ekledi: “Mutlu edici tesadüfler; sürpriz ve keyif istiyoruz”.

Yine de sürpriz Adidas ürünleri için ödenecek bedel yıllık 600 dolar. Washington Post yazarı Sarah Halzack kampanyayı “Avenue A ile Adidas müşterilerinden hem yüksek risk hem yüksek maliyet talep ediyor” şeklinde yorumladı.

Bu hamle, Adidas’ın kadınlara fitness ürünleri satmak için başlattığı daha büyük bir kampanyanın bir parçası. Geçtiğimiz günlerde Adidas “Yaratmak için Buradayım” temalı reklam serisi için mankenler, kamuoyunda tanınan genç kızlar (It girl) ve Karlie Kloss, Hannah Bronfman, Ana Ivanovic gibi profesyonel tenisçilerle anlaşmıştı.

Bu tip abonelikli hizmetler hem şirketlerin gelir akışında avantaj yakalamasını hem de müşteri portföyünü diri tutabilmelerini sağlıyor.

Adidas kadınlara yönelik fitness ürünlerinde yenilikçi bir sahip olma modeli deneyecek. Yeni sistemde 600 dolara 'abone' olacak müşterilere yılda 4 defa en yeni ve özel seri ayakkabı, kıyafet ve aksesuarlardan oluşan özel kutular yollanacak. Benzer bir modeli Apple da yeni iPhone için başlatmıştı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği