Sahte ayakkabılara teknolojik çözüm

ABD'li ayakkabı üreticisi Greats, ayakkabılarının orijinalliğini kanıtlamak için, her ayakkabıya blok zinciri sistemine kayıtlı bir NFC etiketi yerleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl sadece ABD gümrüklerinde 100 milyon dolar değerinde sahte spor ayakkabı ele geçiriliyor. Dünya çapında sahte moda ürünlerinin toplam 600 milyar dolarlık bir piyasa olduğu tahmin ediliyor. ABD gümrük yetkililerine göre ele geçirilen sahte ürünlerin yüzde 40’ını spor ayakkabılar oluşturuyor. Bu da Adidas, Nike, Reebok gibi markalar için yıllık 240 milyar dolarlık bir problem anlamına geliyor.

New York’un Brooklyn bölgesinden küçük bir ayakkabı üreticisi Greats, profesyonel Amerikan futbolu oyuncusu Marshawn Lynch ile geçtiğimiz dönemde bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Ancak bu anlaşma ile üretilen özel ayakkabıların taklitlerinden ayırt edilebilmesi gerekiyordu. Bunun için Greats, bu alanda uzmanlaşmış Chronicled adlı şirketle ve 3 boyutlu yazıcılar ile üretim yapan Origin firmasıyla anlaştı.

Sorunu çözmek için konunun üzerine kafa yoran Chronicled şirketi, konunun temeline inmeye karar verdi ve şu soruyla yüz yüze kaldı: “Bu ürünü satın alan herhangi birisinin, sayısız aracıyı devre dışı bırakarak bu ürünü kaynağına kadar takip edebilmesini nasıl sağlayabiliriz?” Soruyu sorduktan sonra Chronicled aslında bu problemin daha önce Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakomoto tarafından çözüldüğünü fark etti.

Blok zinciri yöntemi

Sanal para birimi Bitcoin’in orijinalliğini kanıtlamak için blok zinciri (blockchain) adlı bir teknoloji kullanılıyor. Bu sistem sayesinde her Bitcoin’in nasıl elde edildiği ve daha önce kimlerin o para ile alışveriş yaptığı tek tek görülebiliyor. Bu sistem tarafından onaylanmayan Bitcoin’lerin sahte olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Bu teknolojiyi ayakkabıları doğrulamada kullanan Chronicled, her ayakkabıya küçük birer NFC etiketi yerleştirdi. Bu etiketler sadece Greats’in ayakkabıları için oluşturulan bir blok zinciri sistemine bağlı. Akıllı telefonla taranarak kullanılabilen etiketler, o ayakkabının satın alındığı mağazaya gelmeden önce nerelerden geçtiğini ve nerede üretildiğini size söylüyor. Sistem tarafından tanınmayan etiketlerin ise sahte olduğu anlaşılıyor.

Bu yöntem sayesinde Greats kendi ayakkabılarını doğrulayabiliyor. Gelecekte bu ayakkabıları başka birine satmak isterseniz, orijinal olduğunu kolaylıkla kanıtlayabiliyorsunuz. Bu da insanların sahte ayakkabıları gerçekmiş gibi satmasını tamamen engelliyor. Her zaman sahte ürünleri satın almak isteyecek kişiler ve bu tarz ürün üreten fabrikalar olacaktır. Ancak bu teknoloji yaygınlaşırsa, sahte ürün satanlar bu ürünleri gerçek olarak tanıtıp yüksek fiyatlara satamayacaklar.

bitcoin-technology-put-an-end-to-sneaker-counterfeitin

Spor ayakkabısı üreten Greats adlı şirket, ürettiği ayakkabıların orijinal olduğunu kanıtlayabilmek için Chronicled ve Orijin şirketleriyle birlikte çalıştı. Çalışmanın sonucunda Greats'e özel bir blok zinciri sistemi kurulması ve her ayakkabıya bu sistem üzerinden takip edilebilen bir NFC etiketi yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Bu teknoloji sayesinde, Greats marka ayakkabı satın alan herkes ayakkabıyı akıllı telefonu ile taratıp orijinal olup olmadığını öğrenebilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği