“Bitcoin’in kurucusu benim”

Avustralyalı girişimci Craig Steven Wright, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan Bitcoin'in kurucusunun kendisi olduğunu açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın ilk dijital para birimi Bitcoin 2009 yılının başında hayata geçtiğinde herkes bu girişimin ardındaki kişiyi ya da ekibi merak ediyordu. Satoshi Nakamoto adını kullanarak sadece dijital yollarla iletişim kuran kişinin asıl kimliği sadece Bitcoin kullanan kişilerce değil, dijital para akışından etkilenen devletler tarafından da araştırılıyordu. Ancak tüm sistemi merkezi bir yönetimi olmaması üzerine kurulu olan Bitcoin için Nakamoto’nun asıl kimliğinin gizli kalması en doğrusuydu.

2010’un ortalarında sistemin kaynak kodunu, birlikte çalıştıkları Gavin Andresen’e teslim eden Nakamoto’dan bir daha haber alınamadı. Pek çok kişinin Nakamoto olabileceğine dair iddialar ortaya atıldı. Kaliforniya’da yaşayan fizikçi Dorian Satoshi Nakamoto bu konu üzerine pek çok kez rahatsız edildi. Fizikçi Bitcoin’in kurucusu olduğu iddialarını reddetti.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Wired ve Gizmodo, Avustralyalı girişimci Craig Steven Wright’ın asıl Nakamato olduğunu iddia etti. Avustralya federal polisi bu iddialar üzerine Wright’ı vergi incelemesine tabi tuttu. İncelemeler sonucunda polis, Wright’ın Nakamoto olmadığına kanaat getirdi. Ancak dün bir açıklama yapan girişimci Satoshi Nakamoto olduğunu kabul etti.

Bu gelişme üzerine Bitcoin camiasında büyük tartışmalar başlarken Bitcoin’in değeri bir günde 10 dolar düşerek 442 dolara geriledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Gavin Andresen, Wright’ın dijital ortamda konuştuğu kişi olduğuna emin olduğunu dile getirdi. Bir süredir Wright ile görüştüğünü belirten Andresen “Bu insan benim tanıdığım zeki, inatçı, kararlı, cömert ve gizliliğine önem veren Satoshi Nakamoto tanımına uyuyor” şeklinde konuştu.

Bitcoin’in temel yazılımı üzerine çalışmaları sürdüren diğer yazılımcılardan Gregory Maxwell ise “Wright yeterli kanıt sunmuş değil. Gerçekten Nakamoto olsaydı bunu kanıtlaması 5 dakikasını almazdı” diyerek iddiaya inanmadığını dile getirdi. Wright, Bitcoin’in kurucusu olduğunu kanıtlamak üzere, Nakamoto’ya gönderilmiş şifreli mesajları ve bu şifrelerin nasıl okunduğunu açıklayan bir yazı yazmıştı.

Kurucunun ortaya çıkması ne demek?

Belki Craig Wright iddiasını desteklemek için gelecekte başka kanıtlar da yayınlar ancak Nakamoto’nun gerçek kimliğinin ortaya çıkması başka problemleri de beraberinde getiriyor. Merkezi bir yönetimi olmaması gereken Bitcoin’in bilinen bir kurucusunun olması sisteme olan güveni azaltabilir. Bitcoin kullanıcıları, sistemin kurucusunun kendilerinden daha avantajlı olup olmadığını sorgulayabilir.

Son dönemde büyümesi yavaşlayan sistemin ne yöne doğru adım atması gerektiği tartışılıyordu. Bu konuda Satoshi Nakamoto’nun fikir belirtmesi geliştiricilerin kararını etkileyebilir. Eğer bu karar Nakamoto tarafından alınırsa Bitcoin’in merkezi yönetimi olmadığı iddiası sarsılabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı önümüzdeki günlerde Bitcoin ile ilgili tartışmaların gittikçe alevleneceğini söyleyebiliriz. Açıklamanın etkilerini yakından takip etmek isteyenler, şu anda devam etmekte olan Consensus 2016 Bitcoin konferansının canlı yayınını izleyebilir.

Daha önce Bitcoin'in kurucusu olduğu iddia edilen Avustralyalı girişimci Craig Steven Wright, BBC'ye verdiği bir röportajda bu iddiaları kabul etti. Satoshi Nakamoto adı ile bilinen Bitcoin'in kurucusu, 2009 yılında sistemi kurduktan sonra 2010'da kaynak kodlarını teslim etmiş ve ortadan kaybolmuştu.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği