Bitcoin’in yaratıcısı dünyadaki en zengin 44. kişi oldu

Quartz’ın haberine göre, önceki gün 19 bin 771 Dolar’a ulaşan Bitcoin, yaratıcısını dünyanın en zengin 44. kişisi haline getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Quartz’ın haberine göre, önceki gün 19 bin 771 Dolar’a ulaşan Bitcoin, yaratıcısını dünyanın en zengin 44. kişisi haline getirdi. Piyasaya sürülmesinden bu yana sekiz yıl geçmesine rağmen Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğunu hala bilmiyoruz.

Geçtiğimiz birkaç yılda birçok insanın Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen Bitcoin yaratıcısı olabileceği iddia edildi. Listede kriptografi öğrencisi Michael Clear, Finlandiyalı oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta, üç kişiden oluşan bir grup ve hatta Elon Musk bile var.

Nakamoto’nun kimliğini ortaya çıkarmaya en yakın olduğumuz an 2015 yılının Aralık ayı olabilir. 2015’in Aralık ayında Wired ve Gizmodo, Avustralyalı girişimci Craig Steven Wright’ın gerçek Nakamoto olduğunu iddia etti. Avustralya polisi bu iddialar üzerine Wright’ı vergi incelemesine tabi tuttu. İncelemeler sonucunda polis, Wright’ın Nakamoto olmadığına kanaat getirdi. Ancak Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden bir açıklama yaptı. Fakat Bitcoin üretilirken ilk oluşturulan veri bloğunu kriptolamayı başaramadığı için Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddiası çürütülmüş oldu.

Nakamoto’nun net serveti 18,6 milyar Dolar

Son zamanlarda büyük ses getiren kripto para biriminin yaratıcısı her kimse, Quartz’ın haberine göre o kişinin 980 bin adet Bitcoin’i (19,4 milyar Dolar değerinde) var. Bu rakam, Bitcoin’in yaratıcısını Suudi yatırımcı Prens El-Velid bin Talal‘den daha zengin kılarken Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’ın eski eşi Laurene Powell Jobs‘tan daha aşağı sıralara yerleştiriyor.

Bitcoin’in çok çabuk değişebilen (şu anda değeri 18 bin 127 Dolar) bir doğası olması Satoshi’nin net servetini 18,6 milyar Dolar’a çekiyor.

Kaynak: The Next Web

Quartz’ın haberine göre, önceki gün 19 bin 771 Dolar’a ulaşan Bitcoin, yaratıcısını dünyanın en zengin 44. kişisi haline getirdi. Bitcoin’in ortaya çıkışından bu yana sekiz yıl geçmesine rağmen Satoshi Nakamoto takma adıyla bilinen Bitcoin yaratıcısının gerçek kimliği hala gizemini koruyor. Geçmişte birçok kişinin Nakamoto olduğu iddia edildi. Kriptografi öğrencisi Michael Clear, Finlandiyalı oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta, üç kişiden oluşan bir grup ve hatta Elon Musk’ın bile Satoshi Nakamoto olabileceği öne sürüldü. Son zamanlarda büyük ses getiren kripto para biriminin yaratıcısı her kimse, Quartz’ın haberine göre o kişinin 980 bin adet Bitcoin’i (19,4 milyar Dolar değerinde) var. Bu rakam, Bitcoin’in yaratıcısını Suudi yatırımcı Prens El-Velid bin Talal’den daha zengin kılarken Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’ın eski eşi Laurene Powell Jobs’tan daha aşağı sıralara yerleştiriyor. Bitcoin’in çok çabuk değişebilen (şu anda değeri 18 bin 127 Dolar) bir doğası olması Satoshi’nin net servetini 18,6 milyar Dolar’a çekiyor.Bir yanıt

  1. ahmet erken avatarı
    ahmet erken

    öyle bir cüzdan adresi yok block explorerda herşey gün yüzünde.(ledger) en pahalı cüzdan bitfinex cüzdanı o da 3 milyar dolardı en son.

Yorumunuz: