Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Elon Musk olabilir mi?

2015'te SpaceX'te staj yapan Sahil Gupta adlı öğrenci, Elon Musk'ın Bitcoin'in kurucusu Satoshi olabileceği hakkında birtakım iddialar ortaya attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin sahibi Elon Musk, günümüz iş dünyasındaki en ilham verici ve en ilginç figürlerden biri. Bu kadar göz önünde olan biri olunca da, Tesla’yı bırakıp yeni bir Bitcoin girişimi kurmasından tutun da hırsız olduğuna kadar çıkan söylentilerin ardı arkası kesilmiyor.

Kripto paralara duyulan ilginin giderek artmasıyla da, Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen Satoshi’nin aslında Elon Musk olup olamayacağına dair iddialar ortaya çıktı. En azından Yale Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği okuyan ve önceden SpaceX’te staj yapan Sahil Gupta, böyle olduğunu düşünüyor.

Elon Musk Satoshi olabilir mi?

2015’te SpaceX’te staj yapan Gupta’nın ortaya attığı fikrin dayanakları şu şekilde;

  • Teknik yeterlilikler: Bitcoin, Musk’ın SpaceX şirketinde yoğun şekilde kullandığı C++ programlama dilini çok iyi bilen biri tarafından üretildi. Musk’ın 2013 yılında Hyperloop üzerine yazdığı makale de engin kriptografi ve ekonomi bilgisini ortaya koyuyor.
  • Küresel sorunları çözme tutkusu: Bitcoin, küresel bir mali krizin ve bankalara duyulan güvensizliğin ortaya çıktığı 2008 yılında üretildi. Bu açıdan bakıldığında, bankaların müdahalesi olmaksızın para birimi üretmek için en uygun yıl 2008 gibi görünüyor.
  • Bitcoin hakkında pek yorum yapmaması: Musk, Bitcoin hakkında pek konuşmuyor. Kendisinin kişisel olarak Bitcoin’i olmadığını da halka açık şekilde belirtmişti. Hatta kendisine kripto paralarla ilgili soru sorulan bir tweet’e “Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu anlaşıldığına göre konu kapandı demektir…:)” şeklinde cevap vermişti.

  • Musk’ın paraya ihtiyacı yok: 2016’nın Haziran ayında bir Bitcoin’in değeri 719 Dolarken, Satoshi’nin 700 milyon Dolar değerinde Bitcoin’i olduğu tahmin ediliyordu. Bitcoin’in bugünkü değeriyle düşündüğümüzde Satoshi’nin Bitcoin’leri 8 milyar Dolar’dan fazla ediyor. Bu da, Musk’ın 19,7 milyar Dolar olduğu tahmin edilen net servetinin yarısından daha az.

Başka destekleyici iddialar var

Gupta’nın Musk ile ilgili yazısını Medium’da yayımlamasından bir hafta önce, başka bir Medium blogunda Musk’ın Bitcoin’i gelecekte Mars’ta kullanmak üzere ürettiği iddia edildi. Kulağa oldukça radikal gelse de, yazıda Paypal’dan bahsedilen kısım işlerin inandırıcılığını artırıyor. Musk, 2002 yılında eBay’e sattığı Paypal’daki kurucu rolüyle dijital para konseptinde devrim yarattı. Blog yazarı, Musk’ın rekabet yasağına tabi olduğu için Bitcoin’deki rolü hakkında sessiz kaldığını iddia ediyor.

Karşı çıkanlar da var

  • 2008 yılı Musk için en kötü yıldı: Musk, SpaceX ve Tesla’da yaşanan aksaklıklardan ve kendi mal varlığının tehlikede olmasından dolayı 2008 yılının kendisi için çok kötü bir yıl olduğunu açıklamıştı. Bazıları, böyle bir durumdayken Elon Musk gibi birinin bile Bitcoin’i kurabilecek şekilde çalışamayacağını savunuyor.
  • Musk göz önünde olan biri: Musk’ın Satoshi olabileceği fikri 2016’da Reddit’te ortaya atıldığında kullanıcılara epeyce malzeme çıktı. Sitedeki en popüler fikir, Musk’ın bu kadar büyük bir sırrı gizli tutamayacağı, Bitcoin’e zarar vermek için yapılan düzenleyici teşebbüslerine ve bankalara çoktan karşı çıkacağı yönündeydi.
  • Musk’ın basın açıklamaları pek olumlu değil: Musk’a Bitcoin hakkında sorular sorulduğunda cevapları konusunda dikkatli olduğu görüldü. Bitcoin hakkında ‘muhakkak iyi bir şeydir’ diyen Musk, Bitcoin’in asıl amacının yasal işlemleri kolaylaştırmak olduğuna vurgu yaptı.

Yine de, Elon Musk’ın Satoshi olup olamayacağı hakkındaki teori ve bu teoriye karşı sunulan fikirler oldukça ilgi çekici bir konu oluşturuyor. Bitcoin’i kuran kişinin Musk olup olmadığını henüz bilmiyoruz fakat teknik olarak bakıldığında mümkün görünüyor.

Kaynak: Crypto Coins News

2015'te SpaceX'te staj yapan Sahil Gupta adlı öğrenci, Elon Musk'ın Bitcoin'in kurucusu Satoshi olabileceği hakkında birtakım iddialar ortaya attı. Bu iddialar şu şekilde;

  • Bitcoin, Musk'ın SpaceX şirketinde yoğun şekilde kullandığı C++ programlama dilini çok iyi bilen biri tarafından üretildi. Musk'ın 2013 yılında Hyperloop üzerine yazdığı makale de engin kriptografi ve ekonomi bilgisini ortaya koyuyor.
  • Bitcoin, küresel bir mali krizin ve bankalara duyulan güvensizliğin ortaya çıktığı 2008 yılında üretildi. Bu açıdan bakıldığında, bankaların müdahalesi olmaksızın para birimi üretmek için en uygun yıl 2008 gibi görünüyor.
  • Musk, Bitcoin hakkında pek konuşmuyor. Kendisinin kişisel olarak Bitcoin'i olmadığını da halka açık şekilde belirtmişti.

Başka biri tarafından Medium'da yayımlanan blog yazısı da Musk'ın Bitcoin'i ileride Mars'ta kullanmak üzere kurduğunu öne sürüyor. Kulağa oldukça radikal gelse de, yazıda Paypal'dan bahsedilen kısım işlerin inandırıcılığını artırıyor. Musk, 2002 yılında eBay'e sattığı Paypal'daki kurucu rolüyle dijital para konseptinde devrim yarattı. Blog yazarı, Musk'ın rekabet yasağına tabi olduğu için Bitcoin'deki rolü hakkında sessiz kaldığını iddia ediyor. Öte yandan iddiaya karşı çıkanlar da var. Örneğin; Musk 2008 yılının şirketleri ve kendi serveti açısından kötü bir yıl olduğunu belirtmişti. Böyle bir durumdayken Bitcoin'i kurmasının mümkün olmadığını söyleyenler var. Ayrıca Elon Musk gibi birinin bu kadar büyük bir sırrı saklayamayacağı, Bitcoin'e zarar vermek için yapılan düzenleyici teşebbüslerine ve bankalara çoktan karşı çıkacağı söyleniyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği