Hava şartlarına göre dönüşen ayakkabılar

OB/VS adlı şirketin geliştirdiği ve ADPT adını verdiği spor ayakkabısı hem sıcak yaz günlerinde hem de soğuk kış günlerinde kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Portland şehri, ülkede ayakkabıcılığın başkenti olarak biliniyor. Nike, Adidas ve Under Armour gibi popüler markaların ana merkezi bu şehirde bulunuyor. Ayakkabı tasarımının bu kadar ön planda olduğu bu şehirde Objective Virtues ya da OB/VS olarak bilinen bir şirket, ayakkabı devlerinin yapmadığı bir şey yapmaya çalışıyor: Her türlü hava şartında kullanmaya uygun bir ayakkabı.

Üç kişilik girişimin ADPT ya da Adapt adını verdiği ayakkabı dünyanın ilk iklime uyum sağlayan spor ayakkabısı sistemini barındırıyor.

Merinos yünü ve nano-kaplama

Ayakkabının astarı merinos yününden yapıldığı için sıcaklık ve konfor sağlıyor. Aslında bu astar sıkı bir çorap gibi, özellikle kamp ateşinin başında kullanılabilecek bir yapıya sahip.

Ayakkabının dışı, suyu iten nano-malzemelerle kaplı oldukça hafif ve hava alan bir yapıda üretilmiş. Ara taban ise geniş ve açılı yapısıyla hava soğutma sistemi ve drenaj kanallarına sahip.

Bu iki parça bir araya geldiğinde sıcak, destekli ve oldukça dayanıklı bir spor ayakkabı ortaya çıkıyor.

Prototipler hazırlanıyor

OB/VS, ADPT üzerinde iki buçuk yıldır çalışıyor. Her hava şartında kullanılabilen, hava soğutmalı bir ayakkabı üretme fikri daima sabit kalmakla birlikte, malzeme tercihleri zaman içinde değişim göstermiş. Ekip merinos yünü gibi doğal malzemeleri, zarlı malzemeler ve nano kaplamalar gibi teknolojilerle birleştiriyor.

Tasarımın önemli bir kısmı 3D çizimlerle ve bilgisayar modelleriyle gerçekleştiriliyor. Ancak ayakkabının nasıl hissettirdiğini ve performansını görmek için prototip üretilmeye başlandı. Şimdi ekibin önündeki en büyük engel, Adapt’in faydalarını herkese tanıtmak. Neticede Adapt’in başarısı sadece satılan ayakkabı sayısıyla ölçülmeyecek. Önemli olan bu inovasyonun karşılık bulması ve ayakkabıya bakış açımızı değiştirebilmesi.

Kaynak: Digital Trends

Objective Virtues ya da OB/VS olarak bilinen bir şirket, ayakkabı devlerinin yapmadığı bir şey yapmaya çalışıyor: her türlü hava şartında kullanmaya uygun bir ayakkabı. Üç kişilik girişimin ADPT yada Adapt adını verdiği ayakkabı dünyanın ilk iklime uyum sağlayan spor ayakkabısı sistemini barındırıyor. Hem karlı ve soğuk havalarda hem de sıcak yaz günlerinde dağ tırmanışlarında kullanılabilecek şekilde tasarlanan ayakkabı herhangi bir ayakkabıdan çok daha farklı. Ayakkabının merinos yününden astarı soğuk günlerde kullanılmak için hazırlandı. Nano-malzemeyle kaplı dış yüzeyi ise su geçirmez yapısıyla ve hava soğutma sistemiyle yaz günlerinde ayağınızın rahat etmesini ve dış şartlardan korunmasını sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği