Mobil uygulamayla kontrol edilebilen ayakkabı

Basketbol oyuncularının maç sırasındaki performansını ve konforunu artırma hedefiyle yola çıkan spor giyim devi Nike, bağcıklarını kendi kendine bağlayan Adapt BB’yi tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sıra dışı fikirleriyle tanıdığımız Nike, kendi kendine bağlanan ilk basketbol ayakkabısı Adapt BB’yi resmi olarak tanıttı. Şirketin açıklamasına göre bu yeni ayakkabı elle veya bir akıllı telefon uygulamasıyla ayarlanabilen FitAdapt sistemiyle çalışıyor. Spor giyim devi Nike, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Basketbol maçı sırasında oyuncunun ayağı neredeyse yarı boyutunda büyüyebiliyor. Bu durum da kişinin rahatlık düzeyini, hareket ve performansını etkiliyor. Biz Adapt BB ile bu sorunu çözmeye odaklanıyoruz.”

Şirket adına açıklama yapan Eric Avar, oyuncunun oyun sırasında ayakkabılarını kolayca gevşetip sıkılaştırabilmesinin oyuncunun tecrübesini iyileştireceğini belirtti.

Adapt BB’nin en önemli özelliklerinden biri, bağcıkları kontrol etmek için ayakkabının üzerinde yer alan butonlara basmak ya da telefon uygulamasını kullanmak. Adapt BB’yi giydiğiniz zaman ayakkabının içindeki özel sistem ayağınızın ne şekilde durması gerektiğini hissedip kendini ona göre ayarlıyor. Bu yeni bağcık sistemi 14 kilogram kuvvet yaratabiliyor. Bu da standart bir paraşüt ipinin gerektirdiği kuvvetle aynı. Bu yeni teknoloji doğal olarak enerji gerektirdiği için önünde sonunda Adapt BB’yi şarj etmek gerekiyor. Şirketin söylediğine göre ayakkabının şarjı tam olduğu zaman 14 gün boyunca kullanılabiliyor. Ayakkabıyı yanında gelen Qi kablosuz şarj matına koyunca 3 saat içinde şarjı tamamen doluyor.

Fiyatı 350 Dolar

Adapt uygulaması sayesinde oyuncular oyun sırasında ayakkabının şarjını kontrol edip LED ışıklarını değiştirebiliyor. Adapt BB’nin kablosuz bağlantılılık özelliği olması, ileride yapılacak aygıt yazılımı güncellemelerinin de düşünüldüğünü gösteriyor. Nike’ın açıklamasına bakılırsa Adapt BB basketbol ayakkabısı sadece başlangıç zira şirket yakın gelecekte bu teknolojiyi daha fazla spor dalında kullanmayı planlıyor. Şubat ayının başında satışa sunulması beklenen Adapt BB’nin satış fiyatı 350 Dolar olarak açıklandı.

Kaynak: Engadget

Nike, hem elle hem de mobil uygulamayla kontrol edilebilen, bağcıklarını kendi kendine bağlayabilen Adapt BB adlı ayakkabıyı satacak. Amacı basketbol oyuncularının rahatlığını, hareketlerini ve performansını iyileştirmek olan şirket, ayakkabıyı Şubat ayının başlarında 350 Dolar’a satmaya başlamayı planlıyor. Ayakkabıyla birlikte gelen Qi kablosuz şarj sistemiyle 3 saatte tamamen şarj edilen Adapt BB’nin şarjının 14 gün dayandığı belirtildi.2 yanıt

Yorumunuz: