Adidas’ın yeni okyanus atıkları serisi

Bayern München oyuncusu Xabi Alonso
Adidas, çevreci kuruluş Parley for the Oceans ile yaptığı iş birliği ile okyanustan çıkarılan plastiklerden ürettiği spor malzemelerini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Adidas 2015’in Nisan ayında Parley for the Oceans adlı çevre örgütüyle bir iş birliği anlaşması imzalamıştı. Bu ortaklıktan doğan ilk ürünler geçtiğimiz hafta piyasaya sürüldü. Adidas, sponsoru olduğu Bayern München ve Real Madrid takımlarını da bu iş birliğine dahil etti.

Parley for the Oceans, denizlere ve okyanuslara atılan plastik atıkların toplanması ve yeniden değerlendirilmesi konusunda çalışmalar yürüten bir kuruluş. Adidas bu kuruluşla gerçekleştirdiği işbirliği anlaşmasının sonucunda okyanus atıklarının yeniden kullanılması ile üretilen ilk spor malzemelerini tanıttı.

Geri dönüşüm ürünü formalar

Bayern München ve Real Madrid futbol kulüpleri için üretilen Ocean Plastic modeli formalar tamamen okyanustan gelen malzemelerle üretiliyor. Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Bayern München – TSG 1899 Hoffenheim maçında, Bayern München takımının giydiği formalar bu şekilde üretildi. Real Madrid futbol kulübü için aynı teknikle üretilen formalar ise 26 Kasım tarihinde oynanacak Sporting Gijon maçında görücüye çıkacak.

Bayern München oyuncusu Xabi Alonso
Bayern München oyuncusu Xabi Alonso

Formalar takımların genellikle formalarında kullandığı düz kırmızı ve düz beyaz renklerle üretildi. Üzerinde Adidas’ın üç çizgisi bulunan formalarda ayrıca takımların amblemlerinin yanı sıra, sponsorların logoları da yer alıyor.

Real Madrid oyuncusu Marcelo
Real Madrid oyuncusu Marcelo

Hedef bir milyon ayakkabı

Anlaşma çerçevesinde ayrıca ayakkabı da üreten Adidas, ilk aşamada ürettiği 7 bin adet UltraBOOST Uncaged Parley modelini de seçkin mağazalarda satışa sunacak. Bu çalışmanın devamının geleceğini belirten Adidas yetkilileri amacın önümüzdeki yılın sonuna kadar, okyanus atıklarının geri dönüşümüyle üretilen bir milyon ayakkabıyı piyasaya sürmek ve gelecekte geri dönüşümden gelmeyen plastik kullanımını sıfıra indirmek olduğunu duyurdu.

453495

Adidas yöneticisi Eric Liedtke “Bu proje, Adidas ve Parley arasındaki iş birliğinde yeni bir adımı temsil ediyor. Okyanustan toplanan plastikle sadece ayakkabı üretmekle kalmadık, dünyanın ilk yüzde yüz okyanus tabanlı formalarını da ürettik.” diyor.

Parley for the Oceans’ın kurucusu Cyrill Gutsch “Bu aşamada artık amaç farkındalık yaratmanın da ötesinde, problemi çözebilmek amacıyla harekete geçmek ve bu amaç doğrultusunda yeni stratejiler geliştirmek. Ocean Plastik formalar ve UltraBOOST Uncaged Parley ayakkabılarla birlikte her müşterimizi, her takımı, oyuncuyu ve taraftarı Parley A.I.R hareketine dahil olmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Adidas

Adidas, geçtiğimiz yıl iş birliği anlaşması yaptığı Parley for the Oceans adlı kuruluşla birlikte, okyanustan toplanan plastik atıkları yeniden değerlendirerek ayakkabı ve forma üretti. Bayern München ve Real Madrid kulüpleri için üretilen Ocean Plastic modeli formalar resmi maçlarda da kullanılıyor. UltraBOOST Uncaged Parley model ayakkabılar ise ilk etapta 7 bin adet üretildi. Adidas'ın hedefi bu ayakkabılardan bir milyon adet üretmek ve gelecekte ürünlerinde sadece geri dönüştürülmüş plastik kullanmak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği