Plastik atıktan üretilen hoparlör

Tasarım stüdyosu Gomi, geri dönüştürülemez kabul edilen esnek plastik atıkları kullanarak taşınabilir bir hoparlör üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere, Brighton merkezli tasarım stüdyosu Gomi, esnek plastik atık (LDPE) kullanarak taşınabilir bir hoparlör üretti. Bu malzeme normalde Birleşik Krallık yere konseyleri tarafından geri dönüştürülemez olarak kabul ediliyor. Proje, günümüzde dünya genelindeki plajlardaki kirliliğin yüzde 85’ini oluşturan plastik atıklara dikkat çekmeye odaklanıyor. Her yıl sadece Birleşik Krallık’ta 300 milyon ton esnek plastik çöpe atılıyor. Stüdyonun amacı, normalde çöpe ya da okyanusa gidecek olan atık plastiklerden yapılma tüketici elektroniği ürünlerini piyasaya kazandırmak.

Yüzde 100 ‘geri dönüştürülemez’ plastikten üretilen hoparlörler üç adet modüler, desenli plastik bileşenden oluşuyor. Tasarımda geleneksel el işi teknikleri ile dijital üretim teknikleri birleştirildi. Hoparlörlerin desenleri el ile verildi. Yani her bir ürün kendi estetiğine sahip. Gomi ürünler için ücretsiz tamir ve ücretsiz geri dönüşüm imkanı sunmak istiyor. Hoparlörler modüler olacak şekilde tasarlandı. Böylece kolayca birbirinden ayrılabilir ve plastik bileşenleri eritilerek gelecekteki ürünlerde, malzeme değerinden hiçbir şey kaybetmeden yeniden kullanılabilir.

Yeni ürünler yolda

Gomi’nin kurucu ortağı Tom Meades “Ses profesyonelleri ve elektronik mühendisleri ile birlikte geçtiğimi 12 ay boyunca ürünü sadece estetik açıdan değil ses açısından da mükemmel olacak şekilde tasarladık. Ayrıca büyük gıda şirketleri ile iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu şirketlerde bizim kullandığımız plastik atıklardan bolca bulunuyor. Ayrıca evlerden ve yerel dükkanlardan da plastik atık kabul ediyoruz. Böylece ilginç renk karışımları elde edebiliyoruz.” diyor. Gomi kitle fonlama platformu Kickstarter’da 26 Şubat 2019’da bir fonlama kampanyası da başlatacak. Hoparlörün yanı sıra şirket aynı malzemeleri kullanarak taşınabilir şarj cihazı ve akıllı telefonlar için kablosuz şarj aleti de üretecek.

Kaynak: DesignBoom

İngiltere, Brighton merkezli tasarım stüdyosu Gomi, esnek plastik atık (LDPE) kullanarak taşınabilir bir hoparlör üretti. Bu malzeme normalde Birleşik Krallık yere konseyleri tarafından geri dönüştürülemez olarak kabul ediliyor. Proje, günümüzde dünya genelindeki plajlardaki kirliliğin yüzde 85'ini oluşturan plastik atıklara dikkat çekmeye odaklanıyor. Her yıl sadece Birleşik Krallık'ta 300 milyon ton esnek plastik çöpe atılıyor. Stüdyonun amacı, normalde çöpe ya da okyanusa gidecek olan atık plastiklerden yapılma tüketici elektroniği ürünlerini piyasaya kazandırmak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği