Geri dönüştürülmüş plastikten yapılan yüzen ada

Recycled Island derneği Hollanda'nın Rotterdam şehrinin nehirlerinden ve limanlarından topladığı atıkları kullanarak yüzen bir park prototipi inşa etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde kurulan Recycled Island (geri dönüştürülmüş ada) derneği şehrin nehirlerinden ve limanlarından topladığı atıkları kullanarak yüzen bir park prototipi inşa etti. Ziyaretçilerin kullanımına açılan park açık denizlerden toplanan geri dönüştürülmüş plastiklerin değerli bir malzeme olduğuna dikkat çekmek istiyor. 140 metrekare genişliğindeki park bir dizi altıgen bloktan oluşuyor. Blokların tamamı geri dönüştürülmüş plastik atıklarla inşa edildi. Çevreye sunduğu olumlu etkilerin yanı sıra park aynı zamanda nehrin ekosistemi için de faydalı. Mikro ve makro fauna için bir yaşam alanı sunan ada sayesinde salyangozlar, solucanlar, böcekler ve balıklar hayatta kalabiliyor.

Sadece nehirleri değil denizleri de temizliyor

Recycled Island derneği genç bir organizasyon; amaçları ise derelerde ve dere ağızlarında bulunan atıkları toplamak ve bu plastiklerin yeniden kullanılmasını sağlamak. Bu fikir Rotterdam’daki yüzen parkta başarılı bir şekilde uygulandı. Derneğin kurucularından Ramon Knoester “Plastikleri direkt olarak şehrimizden ve limanlarımızdan topladığımızda, denizlerde ve okyanuslarda oluşan plastik kirliliğinin önüne geçmiş oluyoruz. Geri dönüştürülmüş plastiklerin birer yapı taşı olarak kullanılması, çöplerden arınmış bir nehir için önemli bir adım.” diyor. Atıkların toplanması için dernek üç adet pasif çöp tuzağı kurdu. 1,5 yıl boyunca test edilen, gözlemlenen ve düzenlenen tuzaklar, nehrin mevcut akış hızını kullanarak plastik toplayabiliyor ve akış yönü değişse bile topladığı plastikleri saklayabiliyor.

Rotterdam Belediyesi ile iş birliği içinde çalışan dernek şehrin liman bölgesinde ekoloji mentalitesini tetikleyecek yüzen yeşil yapılar geliştirdi. Altıgen şeklindeki yapılarda yeni bitkiler büyüyebiliyor ve yüzen parkta kuşlar, balıklar ve mikroorganizmalar; yiyecek, üreme alanı ve sığınak bulabiliyor.

Geri dönüştürülmüş park BRG, Citylab 010, Rijkswaterstaat (Altyapı ve Su Yönetim Bakanlığı), Cargill, van der Vorm Emlak, Audi Çevre Derneği ve fiziksel çalışmalara yardımcı olan bir çok partner ile iş birliği halinde hayata geçirildi.

Kaynak: DesignBoom

Hollanda'nın Rotterdam şehrinde kurulan Recycled Island (geri dönüştürülmüş ada) derneği şehrin nehirlerinden ve limanlarından topladığı atıkları kullanarak yüzen bir park prototipi inşa etti. Ziyaretçilerin kullanımına açılan park açık denizlerden toplanan geri dönüştürülmüş plastiklerin değerli bir malzeme olduğuna dikkat çekmek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği