Eski kıyafetleri eritip yeni kıyafete dönüştüren girişim

Evrnu adlı girişim, NuCycl adını verdiği yeni teknoloji sayesinde eski kıyafetleri eritip ham maddeye çevirerek yeni kıyafetler üretiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski pamuklu kıyafetleri temizleyip eriterek yeni bir madde üreten teknolojinin ilk ürünü, sınırlı sayıda üretilen Adidas sweatshirt oldu. NuCycl adı verilen bu yeni teknoloji, eski kıyafetleri ham maddeye çevirerek yeni kıyafetler üretilmesini sağlıyor. Teknolojiyi üreten Evrnu adlı şirketin kurucu ve CEO’su Stacy Flynn, “Hedeflerimizden biri de moda dünyasında giderek büyüyen atık sorunuyla baş etmek.” diyor. Bir yılda dünya genelinde ortalama 92 milyon ton dokuma kumaşı çöpe gidiyor. Önümüzdeki on yıl içinde bu oran yüzde 60 oranında yükselebilir.

Aslında pamuklu kıyafetleri geri dönüştürmek yeni bir şey değil ancak eski kıyafetleri yeni bir kıyafet üretebilecek sağlamlıkta ipliğe dönüştürmek çok daha zor bir süreç. Makineyle yapılan geri dönüşüm, kumaşı zayıflatıyor. Evrnu’nun yönteminde ise kimyasal işlemler kullanılıyor.

Sürdürülebilir kıyafetler giyebileceğiz

2014 yılında kurulan Evrnu girişimi, kurulduğundan beri bu teknolojiyi kullanarak prototipler üretmek için çeşitli markalarla çalışıyor. Adidas ile kurulan yeni iş birliği, piyasaya açılmadan önceki en büyük ilk adım. Çünkü bu yenilikçi materyalle üretilmiş 50 adet sweatshirt sporculara verilecek. Şirket, NuCycl ile üretilmiş kıyafetleri tam olarak ne zaman mağazalarda göreceğimiz hakkında bilgi vermedi ancak 2019 bitmeden prototip sürecinden çıkmayı beklediklerini söyledi. Kıyafet üreten şirketler açısından bakacak olursak; bu tür bir materyal kullanmak hem potansiyel tedarik zinciri sorunlarına hazırlıklı olmak hem de daha sürdürülebilir kıyafetler giymek isteyen müşterilere hitap etmek açısından önemli.

Kaynak: Fast Company

2014 yılında kurulan Evrnu adlı girişim, NuCycl adı verilen ve eski kıyafetleri ham maddeye çevirerek yeni kıyafetler üretilmesini sağlayan teknolojiyi kullanıyor. Eski pamuklu kıyafetleri temizleyip eriterek yeni bir madde üreten teknolojinin ilk ürünü, sınırlı sayıda üretilen Adidas sweatshirt oldu. Şirket, NuCycl ile üretilmiş kıyafetleri tam olarak ne zaman mağazalarda göreceğimiz hakkında bilgi vermedi ancak 2019 bitmeden prototip sürecinden çıkmayı beklediklerini söyledi. Bu teknoloji, hem şirketlerin potansiyel tedarik zinciri sorunlarına hazırlıklı olması hem de daha sürdürülebilir kıyafetler giymeyi tercih eden müşteriler açısından önem taşıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği