Kendi kendini temizleyen tişört

Artık tişörtünüze bir şey döküldüğünde telaşa kapılmanıza gerek kalmayacak, leke tutmayan-su geçirmeyen tişörtler geliyor…

 • Yeni bir kumaş teknolojisi lekeyi daha en başında ‘reddederek’ en kararlı mücadeleyi yürütüyor 
 • Çamaşırları temizlemek için harcanan zaman, elektrik, su ve deterjan adına kesinlikle sevindirici bir icat.

Eğer siz de ‘üstüne bir şey dökmeden duramayanlar’ grubundaysanız leke tutmayan kumaştan üretilen tişörtler imdadınıza yetişecek Nano-teknoloji tabanlı kumaşlar üreten bir tekstil firması Threadsmiths aynen teflon tavalarda olduğu gibi üstüne dökülen her şeyin kayıp gitmesini sağlıyor. Dolayısıyla sıvı kumaşa yerleşemiyor ve leke oluşmuyor.

Pamuklu kumaşın sıvıları tutma şeklini araştıran firma ‘hidrofobik’ adını verdiği bu kumaşı geliştirmiş. Leke tutmadığı için teorik olarak onunla üretilen hiçbir şeyi yıkamanıza gerek kalmıyor (diğer hijyen unsurlarını bir kenara bırakırsak).

Üretimi yapan Threadsmiths şirketinden David Mason gelecekte tüm kıyafetlerin bu teknikle üretileceğine inanıyor. Çamaşır yıkama için harcanan su miktarını düşününce bu tür kumaşların küresel ısınma ve kuraklığa dahi olumlu etkisi olacağını düşünebiliriz (örneğin Levis’in yaptığı bir araştırmaya göre eğer Amerikalılar kot pantolonlarını yıkamadan önce 2 kez değil de 10 kez giyerse neredeyse yüzde 80 enerji tasarrufu yapılabilirmiş).

Hidrofobik kumaşın tek derdi lekeler de değil. Aynı zamanda terden oluşan bakteri ve nemi de üzerinde tutmadığı için ‘koku da üretmiyor’ (bir tişörtten daha fazlasını beklemek haksızlık olabilirdi).

Peki bu kumaş türü tüm kıyafetlere uyarlanabilir mi? Çünkü bazı nano-teknoloji malzemelerinin bizzat kendisi de çevre kirliliğine yol açabiliyor. Threadsmiths’in kumaşında kullanılan bileşenler henüz Avrupa Komisyonu’ndan onay almış değil. Hidrofobik kumaşların ciltte tahriş yapması da olası. Ancak Kuzey Carolina Üniversitesi’nden Prof. James Bonner bunun tişörtten ne kadar sıvının atıldığına göre değişeceğine bağlı olduğunu savunuyor.

Eğer güvenli oldukları kanıtlanırsa, hidrofobik kıyafetler çamaşır yıkama anlayışımızı tamamen değişterebilir. Hatta çamaşır yıkamayı tamamen ortadan kaldırabilir (üstüne sürekli yemek ve sos dökülen masa örtülerine sahip restoran işletmecilerinin de gözünü parlattığına eminiz).3 yanıt

 1. A. CAN BAHCECIOGLU avatarı

  Amirim hayırdır, haftalık özetlerle beraber artık anlık gelişmeleri de paylaşıyorsunuz sanırım.

  1. Dünya Halleri avatarı

   İki haftadır böyle. Özetlerde bahsi geçen İngilizce linkler çoğu okuyucuyu zorluyordu. En azından bir kısmını hafta içinde Türkçe olarak aktarıyor ve haftasonu bu Türkçe sürümlere link veriyoruz.

 2. talyaaa avatarı

  Merhaba,

  Siteniz ile şans eseri tanıştım ve paylaşımlarınızı ilgi ile takip ediyorum.
  Bizlerle böylesine faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Yorumunuz: