Pal-V uçan otomobilinin özel sürümünü tanıttı

Geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda, seri üretime hazır uçan arabasıyla dikkatleri çeken Pal-V, 2019'a uçan aracının özel bir versiyonuyla döndü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda, seri üretime hazır uçan arabasıyla dikkatleri üzerine çeken Pal-V, 2019’a uçan aracının özel bir versiyonuyla döndü. Pal-V Liberty Pioneer adı verilen araç geçtiğimiz yıl tanıtılan uçan arabaya bazı yeni özellikler eklenerek üretilmiş. Yeni modelden sadece 90 adet üretilecek.

Bundan 15 yıl önce Pal-V’nin ilk uçan araç konsepti tanıtılmıştı. Şirket bu konseptteki tasarıma genel olarak sadık kaldı. Kısmen jirokopter, kısmen otomobil kısmen de motosiklet olan üç tekerlekli, iki koltuklu araç, karada saatte 160 km hıza ulaşabiliyor ve ehliyeti olan herhangi biri tarafından kullanılabiliyor.

Saatte 180 km hızla toplam 500 km gidebiliyor

Araç havalanabilmek için en az 330 metrelik bir kalkış pistine ihtiyaç duyuyor. Uçuş öncesi kontroller ve beş dakikalık dönüşüm süresinin ardından araç uçurulabiliyor. Aracın uçmaya hazır hale gelmesi için kuyruğunun ve pervanelerinin açılması gerekiyor. Aracı havalandırmak için pilot lisansı gerekiyor. Havada araç saatte 180 km hıza ulaşabiliyor ve 500 km boyunca uçabiliyor. İniş için ise 30 metrelik bir pist yeterli.

Pal-V Baş Mühendisi Mike Stekelenburg “Jirouçak prensibi bize sadece güvenli ve kolay kullanılabilen bir uçan araba sunmuyor. Aynı zamanda mevcut standartlara uygun, kompakt bir model geliştirmemize de imkan veriyor. Bu da uçan araba için önemli bir faktör.” diyor.

Standart modelden daha farklı

Geçtiğimiz yıl uçan aracın standart versiyonunu tanıtan Pal-V bu yıl özel seri Liberty Pioneer’ı tanıttı. Pal-V Satış Müdürü Joris Wolters bu modelin Pioneer logoları, özel hazırlanmış deri iç aksamı, karbon malzemeleri ve iki renkli boyası ile standart versiyondan ayrıştığını söylüyor. Araç ikili kontrol, karbon kaplama, EFIS (Elektronik Uçuş Bilgi Sistemi) gibi ek özellikleri de seçenek olarak sunuyor.

Üretilecek 90 adet Liberty Pioneer 2020’de, standart versiyondan daha önce satışa sunulacak.

Kaynak: New Atlas

Geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı'nda, seri üretime hazır uçan arabasıyla dikkatleri üzerine çeken Pal-V, 2019'a uçan aracının özel bir versiyonuyla döndü. Pal-V Liberty Pioneer adı verilen araç geçtiğimiz yıl tanıtılan uçan arabaya bazı yeni özellikler eklenerek üretilmiş. Yeni modelden sadece 90 adet üretilecek. Üç tekerlekli, iki koltuklu araç, karada saatte 160 km hıza ulaşabiliyor. Araç havalanabilmek için en az 330 metrelik bir kalkış pistine ihtiyaç duyuyor. Uçuş öncesi kontroller ve beş dakikalık dönüşüm süresinin ardından araç uçurulabiliyor. Aracın uçmaya hazır hale gelmesi için kuyruğunun ve pervanelerinin açılması gerekiyor. Aracı havalandırmak için pilot lisansı gerekiyor. Havada araç saatte 180 km hıza ulaşabiliyor ve 500 km boyunca uçabiliyor. İniş için ise 30 metrelik bir pist yeterli.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği