Toyota uçan arabasını olimpiyatlara yetiştirecek

Uçan otomobil çılgınlığına Toyota da dahil oldu. Cartivator adlı girişime destek olan Toyota, aracı 2020 Tokyo Olimpiyatları'na yetiştirmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son birkaç ay içerisinde hız kazanan uçan otomobil çılgınlığına Toyota da dahil oldu. Yerden 10 metre yükseklikte uçan ve saatte 100 km hıza ulaşabilen bir araç üzerinde çalışan Cartivator adlı girişime destek olan Toyota, aracı 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yetiştirmek ve satışa sunmak istiyor. SkyDrive adı verilen araç, Tokushima Üniversitesinden Drone Uzmanı Masafumi Miwa ve 30 gönüllü genç tarafından geliştiriliyor.

2,9 metre uzunluğundaki SkyDrive dünyanın en küçük uçan elektrikli aracı olacak. Zenmono’nun kitle fonlaması sayfasına göre, Cartivator’ın modeli halka açık yollardan kalkış yapabilecek ve kullanımı oldukça kolay olacak. Toyota projeye 40 milyon Yen (1,2 milyon Lira) ve mekanik mühendislerinin uzmanlığı ile katkıda bulunuyor. Ekip ayrıca kitle fonlaması dahilinde, Japon oyun geliştiricisi GungHo Online Entertainment şirketinin kurucusu Taizo Sun’dan da 2,5 milyon Yen (yaklaşık 80 bin Lira) destek aldı.

Pek çok engel var

Uber, Kitty Hawk ve Ehang gibi pek çok şirket uçan araba geliştirmek için çalışıyor. Ancak ABD’de bu araçları test etmek ve sertifika almak hem çok pahalı hem de çok fazla düzenleme gerektiriyor. Honda’nın geliştirdiği HondaJet adlı mini uçak ilk uçuşunu 2003 yılında yaptıktan sonra FAA sertifikasını 2015 yılında alabilmişti.

Onlarca yıldır toplumun hayal gücünü çalıştıran uçan arabalar için gerekli teknoloji sonunda elde edilmiş gibi görünüyor. Ancak bir şirket ucuz, güvenli ve etkin bir uçan otomobil geliştirse bile, yetkililerin bu araçlara nasıl lisans verileceğine, pilotların nasıl eğitileceğine ve hava trafiği kontrol sistemine bu araçların nasıl dahil edileceğine karar vermesi gerekiyor.

Yine de Toyota bu yeni teknoloji konusunda oldukça hevesli ve geçtiğimiz hafta bu alana 1,05 trilyon Yen (yaklaşık 33,25 milyar Lira) yatırım yapacağını açıkladı. Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Takeshi Ichiyamada, “Teknoloji zaten geliştiğinde para sağladığınızda ilerleme kaydedemezsiniz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Engadget

Son birkaç ay içerisinde hız kazanan uçan otomobil çılgınlığına Toyota da dahil oldu. Yerden 10 metre yükseklikte uçan ve saatte 100 km hıza ulaşabilen bir araç üzerinde çalışan Cartivator adlı girişime destek olan Toyota, aracı 2020 Tokyo Olimpiyatları'na yetiştirmek ve satışa sunmak istiyor. SkyDrive adı verilen araç, Tokushima Üniversitesinden Drone Uzmanı Masafumi Miwa ve 30 gönüllü genç tarafından geliştiriliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği