Fiat, Amazon ve Uber ile flörtte

Otomobil üreticisi Fiat, Amazon ve Uber gibi şirketlerin hizmetlerine otonom araç sağlayarak destek olmak için görüşmeler yürütüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fiat Chrysler, hafta başında Amazon ve Uber ile sürücüsüz araçlar hakkında görüşerek teknoloji dünyasında yeni hamleler yapmaya hazırlandı. Fiat, gelecekte kurabilecekleri olası bir partnerlik umuduyla bu iki şirkete test araçları vermek istiyor.

Bütün bunlar Fiat’ın, Google’ın otonom araç girişimleriyle partnerlik kurup 100 Chrysler Pacifica hibrit arabayı test etmeleri için Silikon Vadisi’ne göndermesinden sonra gerçekleşti.

Fiat, Uber CEO’su Travis Kalanick’in kurmayı planladığı otonom taksi filosunun temel tedarikçisi olmak istiyor. Otomobil ortaklığı uygulaması, otonom Ford Fusion araçlarını test etmeye, geçtiğimiz ay Pittsburgh’da başladı. Fiat’ın Uber’e başka araçlar da sağlaması muhtemel.

Tesla kurul üyelerinden Steve Jurvetson’a göre Kalanick, tam otomasyon kapasitesine sahip oldukları sürece bütün Tesla araçlarını satın almaya hazır olduğunu söylemişti. Bu durum, Fiat gibi, sektörde zorlanan otomobil üreticileri için oldukça ciddi bir gelişme.

Amazon’da rakip drone’lar

Amazon ile yapılan konuşmalar ise biraz daha farklı. Fiat’ın tedarik aşamasına odaklandığı belirtiliyor. Otonom araçları Amazon’un gönderimin son aşamasını daha hızlı gerçekleştirmesi için bir çözüm olarak sunmak istiyor. Hatta sürücüyü ortadan kaldırarak maliyeti de düşürmek mümkün olabilir.

Amazon CEO’su Jeff Bezos, Code Conference’da yoğun dönemlerdeki teslimat seçeneklerinin sınırlılığından bahsetti. Ayrıca, Amazon’un özellikle tatil dönemlerinde bütün siparişleri yetiştirebilmek için normalden çok daha fazla şeye ihtiyaç duyduğunu belirtti. Satın alma ya da kiralama işleri için otonom bir filoya sahip olmak bu sınırlı seçenekler için iyi bir çözüm olabilir.

Gördüğümüz kadarıyla Amazon son teslimat için otonom araçlardan ziyade drone’larla daha çok ilgileniyor. Yine de, örneğin küçük paketler için drone’lar, büyük ya da kolayca kırılabilecek eşyalar için otonom araçlar kullanılması şeklinde farklı teslimat yöntemleri görmemiz mümkün.

Bloomberg raporu bu görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu, önümüzdeki birkaç ayda bir duyuru beklenmemesi gerektiğini söylüyor.

Fiat donanımla mı ilgilenecek?

Fiat, kendi portföylerini oluşturmak için kendi otonom sistemlerini denemeye başlayan ya da girişimler satın alan otomobil üreticilerine karşı farklı tutumlar sergiliyor.

Bu durumun sonucunda Fiat sadece bir donanım imalatçısı haline gelebilir ancak  bu şekilde şirketin milyarları boşa harcaması da engellenebilir.

Bu durum bir otomobil üreticisinin gelecekteki amacının ne olduğu sorusunu beraberinde getiriyor. Bir araba mı satın alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız? Ya da Uber ve Lyft gibi uygulamalardan mı sipariş edeceksiniz? Bu üç seçenek de gayet olası, kiralama ve sipariş verme seçenekleri otomobil üreticileri için market dinamiklerini önemli ölçüde değiştirebilecek nitelikte.

fiat-logo

Hafta başında Amazon ve Uber’le görüşen Fiat, gelecekte bir işbirliği kurma ihtimallerine karşı bu şirketlere otonom test araçları göndermek istiyor. Amazon’un özellikle tatil dönemlerinde siparişleri yetiştirme konusunda güçlük çektiği göz önünde bulundurulduğunda otonom araçlar iyi bir alternatif olabilir. Yine de görüşmelerin henüz başlangıç aşamasında olduğu ve önümüzdeki birkaç ay içinde somut bir açıklama yapılmayacağı belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği