Waymo’nun sürücüsüz otomobilleri servise başlıyor

Waymo'nun otonom sürüş programı Waymo One, ABD'nin ilk ticari otonom araç paylaşım hizmeti olarak çalışmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Aylar süren testlerin ve katedilen milyonlarca kilometrenin ardından Waymo’nun otonom sürüş teknolojisi ABD’nin ilk ticari otonom araç paylaşım hizmeti olarak çalışmaya başladı. Şirketin Waymo One adlı programı müşterilere otonom araçlarla günün 24 saati hizmet verecek. Başlangıçta bu servis Phoenix ve çevresindeki Tempe, Mesa ve Chandler gibi şehirlerde hizmete girecek. Otonom araçlarda seyahat etmek isteyen birçok kişi olsa da Waymo One servisi öncelikle kısıtlı sayıda kişiye hizmet verecek. Bu müşteriler, Waymo’nın Nisan 2017’den bu yana yürüttüğü otonom sürüş testlerinde yer alan yüzlerce kişiden seçilecek.

Waymo CEO’su John Krafcik “Otonom sürüş teknolojisi çoğu kişi için çok yeni bir teknoloji bu yüzden, yolculara konfor ve elverişlilik sunmayı göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde ilerliyoruz.” diyor. Waymo’nun dikkatli yaklaşımının bir örneği olarak araçlarda güvenlik amaçlı sürücüler bulunmasını gösterebiliriz. Başlangıçta bu sürücüler otonom araçların sürücü koltuğunda oturacak ve ihtiyaç olması durumunda araca müdahale edecek. Öte yandan, şirketin uygulaması ve araçlardaki konsollar, yolcuların diledikleri zaman bir görevliyle destek için konuşma yapabilmesini sağlayacak.

Otonom sürüş yarışı başladı

Alphabet’in Waymo One hizmeti otomobil üreticileri ve teknoloji şirketlerinin dahil olacağı bir otonom sürüş hizmeti yarışını da başlatmış oluyor. General Motors’un Cruise adlı servisi de önümüzdeki yıl benzer bir hizmet sunacak. Şirketleri bu yarışa çeken şey ise karlılık. Yapılan çalışmalara göre araç paylaşımı hizmetlerinde en büyük maliyet şoförlerin maaşı. General Motors San Francisco’da araç paylaşım şirketlerinin şoförlere bir mil başına ortalama 3 Dolar’dan fazla verdiğini söylüyor. Ancak otonom teknolojiyle mil başına ücretin 2025’e kadar 1 Dolar’ın altına düşebileceği belirtiliyor.

Waymo, yeni hizmeti Waymo One’ın fiyatlarının Uber ve Lyft gibi diğer araç paylaşım servisleri ile rekabet edecek seviyede olacağını söyledi.

Kaynak: CNBC

Aylar süren testlerin ve katedilen milyonlarca kilometrenin ardından Waymo'nun otonom sürüş teknolojisi ABD'nin ilk ticari otonom araç paylaşım hizmeti olarak çalışmaya başladı. Şirketin Waymo One adlı programı müşterilere otonom araçlarla günün 24 saati hizmet verecek. Başlangıçta bu servis Phoenix ve çevresindeki Tempe, Mesa ve Chandler gibi şehirlerde hizmete girecek. Başlangıçta araçlarda acil durumlarda müdahale etmek üzere güvenlik sürücüleri bulunacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği