Waymo sürücüsüz araç filosu için Jaguar’la iş birliği yapıyor

Waymo ile Jaguar, dünyanın ilk premium otonom aracı olarak adlandırılan Jaguar I-PACE'i geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde, Waymo CEO’su John Krafcik, şirketin otonom sürüş teknolojisini kullanan yeni bir aracı tanıttı. Dünyanın ilk premium otonom aracı olarak adlandırılan otomobil, Jaguar Land Rover iş birliği ile geliştirildi. Araca Jaguar I-PACE adı verildi.

Waymo önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 20 bin adet aracı otonom sürüş sistemi ile donatmaya hazırlanıyor. Böylece halka açık otonom sürüş hizmeti günde 1 milyon kez kullanılabilecek.

Jaguar I-PACE, Waymo’nun kendi sistemini yerleştirdiği altıncı model olacak. Şirket daha önce küçük bir otomobil, bir SUV, Firefly adlı bir prototip, bir minivan ve bir kamyona otonom sürüş sistemi yerleştirmişti.

Tanıtımda konuşan John Krafcik “Her yolcu ve her yolculuk için bir otonom araç üretmek istiyoruz.” ifadesini kullandı. Jaguar Land Rover modelinin daha büyük bir bataryaya sahip olduğunu ifade eden Krafcik, Avrupa’da otonom araç girişimlerinde de bulunabileceklerinin sinyallerini verdi.

Waymo, otonom araçları 2018’de halka sunmayı planladığını daha önceden açıklamıştı. Jaguarla olan anlaşmanın bir parçası olarak Waymo, Phoenix’te yaklaşık 260 kilometrekarelik bir alanda 20 bin adet otonom aracı kullanıma sunmayı planlıyor.

Krafcik etkinlikte oldukça muğlak ifadeler kullandı. Önümüzdeki iki yıl içinde Waymo’nun başka hangi şehirlerde görüleceğine yönelik bir soruya sadece “Daha fazla” yanıtını verdi.

Bu gelişmeler, Uber’in bir otonom aracının ölümlü bir kazaya karışmasının hemen ardından geldi. Halk arasında otonom araçlara şüpheyle yaklaşılmasına sebep olan bu olay, teknolojinin yaygınlaşmasını yavaşlatabilir. Kazayla ilgili olarak fikri sorulan Krafcik şu yanıtı verdi:

“Hafta sonu Arizona’daki olayla ilgili bazı yorumlarda bulunmuştuk. O yorumlar şimdilik yeterli olacaktır. Bugün, güvendiğimiz bir teknoloji ile geleceğe doğru ilerlemekten bahsetmek istiyoruz. I-PACE ve bizim otonom sürücümüzün entegrasyonu ile birlikte dünya için güvenli bir örnek oluşturduk.”

Bu yıl içerisinde Waymo, otonom filosunu genişletmek üzere daha fazla Chrysler Pacifica siparişi vermişti. Bu araçlar, mevcut 500 adet Pacifica’ya eklenerek şirketin 2018’de kullanıma sunulacak hizmetinin bir parçası olacak. Bunların yanı sıra, otonom sürüş şirketlerinin bir an önce piyasaya girmek için yarıştığını söylemek mümkün. General Motors’un Cruise filosunun 2019’da kullanıma sunulması bekleniyor. Uber de kendi filosunu 2019’un ortalarına yetiştirmek için çalışıyor.

Kaynak: Tech Crunch

Waymo CEO’su John Krafcik geçtiğimiz günlerde şirketin otonom sürüş teknolojisini kullanan yeni bir aracı tanıttı. Dünyanın ilk premium otonom aracı olarak adlandırılan otomobil, Jaguar Land Rover iş birliği ile geliştirildi. Araca Jaguar I-PACE adı verildi. Jaguar I-PACE, Waymo’nun kendi sistemini yerleştirdiği altıncı model olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği