Tarihin en büyük reklam dolandırıcılığı

Rus hackerlardan oluşan bir grubun sahte internet sitelerine aldıkları reklamları tıklanıyormuş gibi göstererek günde 3 milyon Dolar kazandığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik şirketi White Ops tarafından yayınlanan bir rapora göre, bir grup Rus hacker, internet üzerinden reklamcılık hizmetlerini dolandırarak günlük 3 ila 5 milyon Dolar’a varan gelirler elde ediyordu. 2015’ten bu yana takip edilen ve Ad Fraud Komanda ya da AFK13 olarak adlandırılan grubun şimdiye dek gerçekleştirilmiş en büyük reklam sahteciliğine imza attığı sanılıyor.

6 bin farklı alan adı üzerinde 250 binden fazla farklı URL hazırlayan grup, bu adresleri bilinen markalarla ilişkiliymiş gibi göstererek reklam algoritmasının dikkatini çekmeyi başardı. Sıkça ziyaret edileceği düşünülen sayfalara verilen reklamlar, yine grubun hazırladığı bir bot ordusu tarafından ziyaret edildi.

Bot ordusu kuruldu

ABD’de sıradan evlerden bağlanıyormuş gibi gösterilen 570 binden fazla bot, bu sitelerdeki videoları izleyip reklamlara tıklıyormuş gibi davrandı. Böylece gerçek müşterilere ulaştığını zanneden reklam verenler, hacker grubuna her gün, milyonlarca Dolar ödeme yaptı. Reklamların ortalama bin izleme başına 13 Dolar’dan gün içinde toplam 300 milyon kez ‘görüntülendiği’ belirtildi.

Reklam algoritması konusunda bilgi sahibi olan hackerlar, ters mühendislik yöntemiyle algoritmanın çalışma prensiplerini öğrendi ve botları belirlemek için kullanılan güvenlik sistemlerine yakalanmamak için botların hareketlerini düzenledi. Buna göre botlar fare imlecini hareket ettirip, sayfada bazı yerlere tıklıyor ve sosyal medya hesapları ile giriş yaparak gerçek insan gibi davranıyordu.

Rusya iş birliği yapmayabilir

White Ops yöneticisi Eddie Schwartz, konu üzerine haftalardır federal polis ile birlikte çalışma yürüttüklerini ve AFK13 grubunun Rusya merkezli olduğuna dair hiçbir şüpheleri olmadığını ifade etti. Kullanılan yöntemi Methbot olarak isimlendiren White Ops, geçmişte Rusya ile yapılan görüşmelerde, siber suçlar konusunda sonuç almanın oldukça güç olduğunun altını çizdi.

Bu ölçeklerde bile tarihin en büyük reklam dolandırıcılığı olduğu düşünülen Methbot, raporda belirtilenden daha geniş bir çapa sahip olabilir. White Ops’un sunduğu veriler sadece şirket tarafından direkt olarak izlenen bağlantılara ait. Rapora girmemiş çok daha geniş çaplı bağlantılar bulunabileceği ve bu bağlantıları online reklam sisteminden çıkarmanın oldukça güç olabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Forbes

Ad Fraud Komanda ya da kısaca AFK13 olarak adlandırılan Rus hacker grubunun 6 bin alan adı alıp bu siteleri ünlü markalarla ilişkiliymiş gibi gösterdiği ve bu şekilde reklam geliri elde ettiği ortaya çıktı. Yüksek bedelle reklam aldıkları sitelere, yine kendileri tarafından kullanılan bot ordusunu yönlendiren hackerlar böylece sitelerde videoların izlendiği ve reklamlara tıklandığı izlenimi yaratarak her gün milyonlarca Dolar reklam geliri elde etti. 2015'ten beri varlığını sürdürdüğü tahmin edilen örgütün, sanılandan çok daha geniş bir alana yayılmış olmasından endişe ediliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği