Airbnb ‘Seyahatler’i kullanıma sunuyor

Kısa süreli ev kiralama hizmeti veren Airbnb, turistlerin yerel halkın bilgisinden yararlanması için geliştirdiği Seyahatler uygulamasını yayınlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbnb’nin aylardır konuşulan ve yaklaşık 2 yıldır gelişme aşamasında olan Trips (Seyahatler) servisi sonunda kullanıma sunuluyor. Kısa süreli oda ya da ev kiralama için turistlerin en önemli tercihlerinden birisi olarak hizmet veren site artık Experiences (Deneyimler) ve Places (Yerler) adında yeni hizmetler sunacak.

Yerel halkın bilgisinden faydalanılacak

Deneyimler, turistlerin bir bölgede yaşayan kişilerin yönlendirmesiyle yerel etkinliklere katılmasını amaçlıyor. Örneğin bir festival için bir şehre gittiğinizde, orada yaşayan bir Airbnb üyesi size rehberlik edecek, ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yardımcı olacak ve yeni arkadaşlıklar kurmanızı sağlayacak. Özellikle dilini bilmediğiniz bir şehirde bir etkinliğe katılmak istiyorsanız böyle bir yardım çok işe yarayabilir. Ayrıca turistler, üyeler tarafından tasarlanan farklı etkinliklerde de (mantar arama, çölde motosiklet gezisi vb.) yer alma fırsatı bulacak.

https://www.youtube.com/watch?v=JaDcAs50rSM

Yerler uygulaması da benzer bir şekilde, bölge halkının bilgisinden faydalanılıyor. Yerel kullanıcıların önerdiği mekanlar, orayı ziyaret eden turistlere sunuluyor. Böylece gittiğiniz yerin en güzel restoranlarında en iyi yemekleri yemek ya da en iyi kuaförü bulmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebiliyorsunuz.

Deneyimler uygulamasında ziyaretçilerden aldığı parayı rehberlere aktaran Airbnb, bu işlem sırasında kendi payını da ödemeden düşüyor. Bu yöntem şirketin ev kiralanırken izlediği yönteme benziyor. Yerler uygulamasında ise bölgedeki mekanlarla yapılan anlaşmalar üzerinden gelir sağlanıyor.

Seyahatler ilk etapta 12 şehirde kullanıma sunuldu: Los Angeles, San Francisco, Miami, Detroit, Havana, Londra, Paris, Floransa, Nairobi, Cape Town, Tokyo ve Seul. Uygulamanın kullanıma girmesi ile birlikte altı şehir için 100 adet el kitabı da yayınlanacak.

Alternatif gelir kaynakları

Bu yeni özellikler Airbnb’ye yeni gelir kaynakları sağlaması açısından önemli. Özellikle geçtiğimiz yıldan itibaren mahkemelerle uğraşan şirket, New York ve Kaliforniya’daki uygulamalarını durdurmasını gerektirecek kanunlarla karşı karşıya kaldı. Önce New York’ta alınan yeni bir kararla ev sahiplerinin evlerinin tamamını kiralamaları yasa dışı hale gelirken daha sonra da Kaliforniya’dan gelen benzer bir karar şirketi zor durumda bıraktı. Her iki eyalette çalışmalarını sürdürmek için yasal mücadele veren Airbnb’ye Kaliforniya mahkemesinden kötü haber geldi. Yeni düzenlemenin ifade özgürlüğü yasasına aykırı olduğunu iddia eden şirkete mahkeme ret yanıtı vermişti.

Kaynak: Business Insider

 

Airbnb'nin uzun zamandır konuşulan Trips (Seyahatler) uygulaması sonunda kullanıma sunuluyor. Bir bölgeye ziyarete giden kişilerin orada yaşayanların bilgilerinden faydalanmasını sağlayan iki farklı seçenek sunan Seyahatler, yerel halkın turistlere rehberlik etmesine ya da mekan önermesine imkan veriyor. Deneyimler seçeneğinde turistler şehirde yaşayacakları deneyim için bölgedeki birinden rehberlik hizmeti alabilirken, Yerler seçeneğinde ise bölge halkı tarafından sunulan bilgiler ışığında oradaki en iyi mekanlar öğrenilebiliyor. Bu uygulamalar, bazı şehirlerdeki yasalarla başı derde giren Airbnb'ye ev kiralama dışında gelir kaynakları sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği