Avrupa şehirleri aşırı turistten şikayetçi

Amsterdam'daki botlar mülteci değil, turist taşıyor
Airbnb gibi paylaşım siteleri üzerinden evlerini kiralayan ve otel gibi işleten kişiler Avrupa başkentlerinde turist patlamasına sebep oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Turizm bir ülkenin ekonomisi için çok faydalı bir endüstri ancak bir şehre çok fazla turist geldiğinde o şehrin artık tanınamaz hale gelmesi hem turizm hem de kültür açısından zarar oluşturabilecek bir durum. Örneğin Amsterdam 850 bin kişilik nüfusuyla ortalama bir şehir. Ancak geçtiğimiz yıl şehre 17 milyon turist akın etti. Sadece 5 yıl önce bu rakam 12 milyondu.

Şehirde yaşayan bir vatandaş yakın zamanda yapılan bir röportajda “Artık durum iyice kontrolden çıkmaya başladı. Kendi şehrimi tanıyamıyorum.” dedi.

Hollandalıların tek derdi şehirlerini korumak da değil. Turistler çevreyi kirletiyor, gürültü çıkarıyor, suçların artmasına ve altyapının zorlanmasına sebep oluyor. Bu problemin en önemli sebeplerinden birisi de, insanların evlerini turistlere kiralamasını sağlayan uygulama Airbnb.

Airbnb kötüye kullanılıyor

Popüler bölgelerde, paylaşım ekonomisinin kötüye kullanımı kiraların aşırı derecede artmasına sebep oldu. Amsterdam’da yerel politikacılar insanların evlerini Airbnb üzerinden kiraya verebilecekleri süreyi 60 günle sınırlama kararı aldı.

Şehrin yetkilileri ayrıca, sadece turistlere hitap eden dükkanların sayısının azaltılmasını ve çalışma saatlerinin kısıtlanmasını talep ediyor. Bir diğer plan da tur otobüslerinin şehir merkezine girişini engellemek ve yolcu gemilerini ağırlayan limanı şehrin başka bir noktasına taşımak.

Avrupa genelinde bir sorun

Turist sorunu sadece Hollanda ile de sınırlı değil. Barselona da Airbnb’nin koşullarını düzenlemeyi ve yeni otel açılmasını engellemeyi denedi. Şehirde düzenlenen turizm zirvesinde Paris, Lizbon, Viyana, Madrid ve Reykjavik gibi şehirler de Airbnb ile yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi sağlama konusunda fikir birliğine vardı. Bu şekilde durumun daha iyi hale getirilmesi amaçlanıyor.

Şehirler ayrıca Avrupa Birliği’nden, ev sahiplerinin kişisel bilgilerini almak için yardım istedi. Bazı ev sahiplerinin Airbnb üzerinden evini paylaşmaktan ziyade, evi yasa dışı yollardan otel gibi işlettiği ifade ediliyor.

Amsterdam bu baharda liderleri tekrar bir araya getirmek ve Avrupa başkentlerinden 2017’nin geri kalanı için somut öneriler almak istiyor. Bir belediye meclisi üyesi ise bu düzenlemelerin, içinde bulunulan durumu düzeltmek için çok yetersiz kalacağını ve önlem almak için çok geç kalındığını düşünüyor. Şehirlerin gördüğü zararın düzeltilmesinin zor olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: The Memo

Turizm bir ülkenin ekonomisi için çok faydalı bir endüstri ancak bir şehre çok fazla turist geldiğinde o şehrin artık tanınamaz hale gelmesi hem turizm hem de kültür açısından zarar oluşturabilecek bir durum. Yakın geçmişte Airbnb gibi ev kiralama servislerinin yaygınlaşması ve insanların bu uygulamaları evlerini kiralamaktan ziyade yasa dışı otel işletmek için kullanması sebebiyle bazı popüler şehirlerde turist patlaması yaşandı. Şehre zarar veren ve yaşanmaz hale getiren turistleri biraz olsun engellemek için çeşitli Avrupa şehirleri Airbnb ile pazarlığa oturmaya hazırlanıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği