Türkiye’den Tor’a erişim engellendi

Yapılan incelemeler doğrultusunda, Türk internet servis sağlayıcıları üzerinden Tor anonim ağına erişimin engellendiği belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakın dönemde Türkiye’de VPN servislerine erişimin engellenmesinin ardından, yeni yapılan incelemelerde Tor anonim ağına da erişimin kısıtlandığı görüldü. Turkey Blocks adlı internet sitesinin incelemelerine göre, Türkiye’den Tor’a erişmek isteyen kişiler çeşitli engellerle karşılaşıyor. Tor’a erişimin daha karmaşık yöntemlerle sağlanabildiği ancak standart kullanıcıların genelinin servisi kullanamadığı ifade ediliyor.

Tor, devlet denetiminden kurtulmak ve mevcut kısıtlamalara takılmamak için kullanılan ücretsiz bir ağ. Kullanıcıların anonim olarak işlem yapabildiği ağda, denetimsizlikten istifade eden bazı kişiler yasa dışı hizmetler de sunuyor.

Bu ayın başında, internet servis sağlayıcıların VPN servislerini engelleme konusunda ne durumda olduğunu öğrenmek için haftalık ilerleme raporu isteyen hükumet, yasakların etrafından dolanarak engelli sitelere erişmeyi sağlayan tüm servisleri ortadan kaldırmak istiyor. Böyle bir düzenlemenin Türkiye’nin internet özgürlüğü sıralamasında en alt sıralara düşmesi, Çin gibi içine kapanık bir internet bağlantısına sahip olması anlamına gelebileceği ifade ediliyor.

Tor kullanımında ani artış (!)

Araştırma sırasında Türkiye’den Tor ağına erişimi inceleyen araştırmacılar ilginç bir veriyle karşılaştı. Tor engellemesinin devreye girdiği tarih olduğu sanılan 12 Aralık tarihinden itibaren Türkiye’den gelen trafiğin ciddi oranda arttığı görüldü. Engellemenin ardından trafiğin artmak yerine azalmasını beklediklerini ifade eden araştırmacılar konuyu inceledi. İnceleme sonucunda, Türkiye’den Tor’a erişim sağlamaya çalışıp başarısız olan her denemenin, ayrı ayrı kişiler olarak kaydedildiği, aslında yükselen rakamın Tor kullanıcısı sayısı değil, başarısız sonuçlanan deneme sayısı olduğu belirtildi.

Araştırma sonucunda Türkiye’de Tor anonim ağına erişimin tamamen kısıtlanmasa da varsayılan ayarlarla, Türk internet servis sağlayıcıları üzerinden Tor’a erişimin mümkün olmadığı ifade edildi. VPN servislerinin de bireylerin kullanımına açılmadığı ancak büyük şirketlerin kullandığı servislerin halen erişilebilir olduğu belirtildi. Yeni engellemelerin tamamen uygulanması ile birlikte Türkiye’de internet sansürlerinin ‘orta’ seviyesinden ‘katı’ seviyesine geçeceği ifade ediliyor.

Türkiye’den Tor’a nasıl erişilebilir?

Tor tarayıcısını indirmek için kullanılan web sitesi de Türkiye’de engelli. Dolayısıyla bu adrese erişmek için VPN servislerini kullanmak gerekiyor. Tarayıcıyı bir şekilde indirirseniz, kısıtlı erişim durumunda yapılması gereken bazı ayarlar bulunuyor. Öncelikle Tor tarayıcı yüklenirken Ayarlar ekranına girmek gerekiyor. Burada kullanıcılara doğrudan bağlanma ya da ayarları yapılandırma seçenekleri sunuluyor. Sansürlü bağlantısı olan kullanıcıların yapılandırma yapması gerekiyor.

Bu ekranda ‘Yapılandır’ seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

Yapılandırma ayarları internet bağlantınız hakkında bazı sorular soracak. İlk soru servis sağlayıcınızın sansür uygulayıp uygulamadığı ile ilgili. Türkiye’den bağlananların bu soruya ‘Evet’ demesi gerekiyor. Bu yanıtın ardından karşınıza çıkacak ekranda ‘köprü‘ seçmeniz gerekiyor. Turkey Blocks’un araştırmasına göre Türkiye’den bağlanıldığında, varsayılan olarak önerilen obfs3 köprüsünün hızının düşük olduğu görüldü. obfs4 köprüsü ise şimdilik kullanılabiliyor.

Bu ekrandan köprü seçmek gerekiyor.

Başka köprüler kullanmak isterseniz [email protected] adresine Gmail ya da Yahoo’dan aldığınız e-posta hesabınızdan, ‘get bridges‘ (tırnak olmadan) konulu bir e-posta göndermeniz gerekiyor. Birkaç dakika sonra, 3 köprünün ve diğer detayların yer aldığı bir e-posta alacaksınız.

Erişiminiz tamamen kısıtlı değilse https://bridges.torproject.org/ websitesine giderek köprü adresleri alabilirsiniz.

Bu seçiminin ardından ‘ileri’ tuşuna bastığınızda tarayıcınız köprü üzerinden Tor’a bağlanacaktır.

Kaynak: Turkey Blocks, Security in a Box.

Yakın dönemde VPN kullanımını engelleyen Türk internet servis sağlayıcılarının Tor anonim ağına da benzer bir erişim engeli koyduğu görüldü. Şu anda varsayılan ayarlar kullanılarak Türkiye'den Tor'a erişmek mümkün değil. Ancak bazı karmaşık düzenlemelerle halen ağa erişim sağlanabildiği de ifade edildi. Bu engellemelerin tamamen yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye'nin internet sansürü düzeyinin 'orta'dan 'katı'ya çıkacağı belirtiliyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği