Anonim web tarayıcısı TOR, Android cihazlarda da yayında

Tor Project'in geliştirdiği anonim web tarayıcısı Tor'un Android sürümü Alpha aşamasında kullanıma sunuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tor tarayıcısı artık Android üzerinden Alpha sürümü olarak kullanılabiliyor. Tor Project’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz yıl boyunca dünya çapında artan mobil kullanıcılara erişmek için çabaladık.” denildi. Böylece uygulama, masaüstü kullanıcılarına sunduğu mahremiyeti mobil kullanıcılara da sunabilecek.

Ücretsiz Tor tarayıcısını Google Play üzerinden ya da grubun web sitesi üzerinden indirmek mümkün. Mahremiyetinizi korumak için Tor internet trafiğinizi dünya çapında gönüllü olarak hizmet veren sunucular üzerinden iletiyor. Böylece anonim hale gelen internet erişiminiz artık konumunuzun ya da IP adresinizin bulunmasını imkansız hale getiriyor.

Gazeteciler, aktivistler ve siber suçlular da bu özelliği sebebiyle Tor’u kullanıyor. Bu teknoloji devletlerin insanların çevrimiçi eylemlerini takip etmesini önlüyor, kısıtlı internet erişimi olan bölgelerde sansürün aşılmasını sağlıyor ve yasa dışı işlere bulaşan kişilerin kolluk kuvvetlerince yakalanmasını zorlaştırıyor. Reklam verenler de bir bilgisayarın karakterlerini belirleyip ona göre reklam verme konusunda başarısız oluyor.

Bir uygulama daha indirmek gerekiyor

Tor’a Android üzerinden erişmek eskiden de Orfox adlı bir uygulama üzerinden mümkündü. Guardian Project adlı aktivist grubun geliştirdiği uygulama, önümüzdeki yıl Tor tarayıcının Android versiyonunun tam sürümünün yayımlanmasıyla rafa kaldırılacak.

Android üzerinde Tor tarayıcıyı kullanmak için ayrıca Orbot adlı bir uygulama indirmek gerekiyor. Bu uygulama kullanıcıların Tor ağına bağlanmasını sağlıyor. Geliştiriciler gelecekte Tor tarayıcının bu uygulamaya gerek kalmayacak şekilde düzenleyeceklerini söylüyorlar.

Masaüstü sürümünden farkı yok

Tor tarayıcı Android üzerinde de bilgisayardakine benzer bir deneyim sunuyor. Ancak internet erişiminiz bir çok sunucu üzerinden sağlandığı için bağlantı hızı çok yavaşlayabiliyor. Ayrıca Yelp gibi bazı siteler Tor bağlantılarını reddettiği için tüm sitelere erişemeyebilirsiniz. Eriştiğiniz sitelerin de sizden robot olmadığınızı kanıtlamanızı istemesi mümkün.

Ama öte yandan diğer ürünler üzerinden elde edemeyeceğiniz kadar mahremiyet elde edebiliyorsunuz. Ayrıca internetin karanlık bölgelerinde bulunan dark web’e de erişebiliyorsunuz. Tarayıcı, üçüncü parti reklam takip yazılımlarını da engelleyecek şekilde tasarlandı. Böylece reklam verenler sizi siteden siteye takip edemiyor.

iPhone kullanıcıları da iOS için Tor teknolojisiyle geliştirilen Onion tarayıcıyı kullanabilir.

Kaynak: PC Mag

Anonim internet erişimi deneyimini mobil kullanıcılara da sunmak isteyen Tor Project ekibi, Tor tarayıcının Android versiyonunu geliştirdi. Henüz Alpha aşamasında olan uygulamanın önümüzdeki yıl içinde tam sürüm haline gelmesi bekleniyor. Tor tarayıcıPlay Store üzerinden indirilebiliyor ancak uygulamayı kullanmak için Orbot adlı bir uygulama daha indirmek lazım. Orbot kullanıcıların Tor ağına bağlanmasını sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği